Trwa ładowanie...

Japonia: Wysokie bezrobocie na terenach po trzęsieniu ziemi

Do urzędów pośrednictwa pracy w prefekturze Miyagi na północnym wschodzie Japonii w miesiąc po trzęsieniu ziemi wpłynęło ponad 17 tysięcy wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych, trzykrotnie więcej niż rok temu - podał w piątek miejscowy urząd pracy.

Japonia: Wysokie bezrobocie na terenach po trzęsieniu ziemiŹródło: AFP
d4i22fs
d4i22fs

Rząd stworzył ok. 20 tysięcy miejsc pracy w ramach nadzwyczajnych środków walki ze skutkami kataklizmu. Jednak wg szacunków liczba chętnych wyniesie kilkadziesiąt tysięcy po uwzględnieniu bezrobotnych z sąsiednich prefektur Iwate i Fukushima, które podobnie jak Miyagi zostały zniszczone przez wstrząsy i falę tsunami.

Jak wynika z danych urzędu pracy w Miyagi, ponad 80 proc. wszystkich wniosków nadeszło z miast położonych na wybrzeżu, np. Ishinomaki i Kesennuma. "Świadczy to o niemal całkowitej zapaści przemysłu rybnego na skutek przejścia tsunami" - wyjaśnił przedstawiciel urzędu.

Japońskie ministerstwo zdrowia, pracy i dobrobytu przyznało prawo do ubiegania się o zasiłek osobom, które były zmuszone wybrać się na tymczasowy urlop ze względu na kiepską kondycję ich dotychczasowych miejsc pracy.

Zdaniem urzędników, rząd będzie wkrótce zmuszony przedsięwziąć dodatkowe środki w walce z rosnącym bezrobociem.

d4i22fs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i22fs