Trwa ładowanie...
dhglpw7
14-09-2010 15:10

Jeden numer do blokowania kart bankowych - w 2011 r.

Chcemy, żeby w przyszłym roku zaczął działać jeden numer telefoniczny, pod którym będzie można blokować karty płatnicze w przypadku ich kradzieży lub zagubienia - poinformował PAP dyrektor w ZBP Remigiusz Kaszubski.

dhglpw7
dhglpw7

Dodał, że o realizacji projektu w ciągu najbliższych miesięcy zadecydują banki, które mają sfinansować projekt.

Jak powiedział, w ubiegłym tygodniu Rada Wydawców Kart Bankowych zadecydowała o testach projektu. - Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca, dwóch zostanie wybrany dostawca usługi - zaznaczył. Wyjaśnił, że stanie się to w drodze przetargu, a następnie rozpoczną się testy systemu. - Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, w realizację pomysłu włączy się przynajmniej 10 banków, znajdzie się dofinansowanie projektu, to postaramy się wprowadzić numer w przyszłym roku w życie - podkreślił.

Kaszubski zaznaczył, że przy pracach nad projektem liczy na przychylności Narodowego Banku Polskiego. - Objęcie przez bank centralny patronatem takiego projektu byłoby samo w sobie czymś wartościowym. Będziemy się w tej sprawie zwracać do NBP. Być może bank centralny zechciałby także współfinansować wprowadzanie numeru - podkreślił.

Nie chciał zdradzać szczegółów dot. działania systemu. Przyznał, że będzie się on opierał m.in. na tzw. fotokodach.

dhglpw7

Fotokod to niewielki czarno-biały obrazek, w którym zakodowane są informacje, np. link internetowy. Informacje te można odczytać za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie komórkowym (z aparatem fotograficznym). Dzięki temu zostajemy skierowani pod ten adres internetowy i możemy zapoznać się z treścią strony.

Wyjaśnił też, że w przypadku realizacji projektu numer znalazłby się m.in. na bankomatach, stronach internetowych banków.

W kwietniu br. Kaszubski poinformował, że Związek Banków Polskich zerwał rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące uruchomienia jednego numeru telefonicznego, pod którym można zablokować kartę płatniczą. Zaznaczył, że TP wyceniła projekt na sumę znacznie wyższą niż ta, jaka była do zaakceptowania przez ZBP.

dhglpw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhglpw7