Trwa ładowanie...
d1ao4so

Jest patent na zaległy abonament? KRRiT i Poczta Polska nabrały wody w usta

Jak donosi "Dziennik Zachodni", jest sposób na niepłacenie abonamentu RTV. Dziurę w przepisach znalazł radny z Orzesza. A wszystko dzięki zaniedbaniom Poczty Polskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest patent na zaległy abonament? KRRiT i Poczta Polska nabrały wody w usta
(Fotolia)
d1ao4so

Gazeta pisze, że Czesław Starosta, radny Orzesza na Śląsku, nie chce namawiać do niepłacenia abonamentu, ale denerwuje go gdy osoby starsze dostają wezwania do zapłaty opiewające na 1000-1500 zł. I to tylko dlatego, że nie zaniosły na pocztę kwitka o przekroczeniu wieku uprawniającego do zwolnienia z abonamentu.

Radny razem z kolegami myślał, jak pomóc pokrzywdzonym. Aż trafił na jedną z mieszkanek Orzesza. Ta po dostaniu wezwania do zapłaty poprosiła pocztę o wydanie akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, które mają świadczyć o roszczeniach. Przysługuje jej do tego prawo zgodnie z art. 73 kodeksu postępowania administracyjnego.

Jak podaje "Dziennik Zachodni", w odpowiedzi starszej pani Poczta Polska wysłała list z informacją, że doszło do pomyłki. Radny Starosta twierdzi, że o żadnej pomyłce nie może być mowy, co najwyżej o zaniedbaniu. Miało ono polegać na tym, że poczta nie dopełniła obowiązku wynikającego z rozporządzenia ministra transportu z 2007 roku.

d1ao4so

Przepis mówił, że wszystkie dokumenty o zarejestrowanych odbiornikach radiowo-telewizyjnych tracą ważność w 2008 roku. Poczta Polska miała obowiązek nadać posiadaczom radia i telewizorów nowe numery identyfikacyjne oraz powiadomić ich o tym. Jak się okazuje, najprawdopodobniej o tym zapomniała.

"Dziennik Zachodni" zapytał Pocztę Polską, czy rzeczywiście może to być podstawa do niepłacenia zaległych składek abonamentowych. Poczta Polska wprost na to pytanie nie chciała odpowiedzieć. Wysłała gazecie jedynie instrukcję, jak abonament należy płacić.

Podobnie sprawę skomentowała także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ta do sprawy z Orzesza nie chciała się odnosić, bo jej zdaniem nie jest kompetentna do kontroli nad Pocztą Polską.

O sprawie już miesiąc temu informował też serwis Hotmoney.pl pokazując przykładowe pismo od Poczty Polskiej i tekst listu jaki trzeba wysłać, aby nie trzeba było płacić zaległego abonamentu.

Zobacz materiał: Opłata audiowizualna wyższa niż abonament?

Duży wybór telewizorów w atrakcyjnych cenach. Sprawdź, gdzie jest najtaniej!

d1ao4so

Podziel się opinią

Share
d1ao4so
d1ao4so