Trwa ładowanie...

Jest śledztwo w sprawie "planu Zdzisława"

Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie "planu Zdzisława". Oskarża Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego, że "lobbował w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny, nieustalony bank – ujawnia Gazeta Wyborcza.

Jest śledztwo w sprawie "planu Zdzisława"Źródło: East News, fot: Maciej Łuczniewski
d8py4yz
d8py4yz

Według Giertycha, który reprezentuje właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Sokal miał także nakłaniać biegłego rewidenta do sporządzenia niezgodnej ze stanem faktycznym opinii o sprawozdaniu finansowym i sytuacji finansowo-majątkowej Getin Noble Banku.

Dowodem ma być nagranie z 28 marca tego roku, ujawnione przez Wyborczą. "Zdzisław ma plan" - mówił były szef KNF na słynnych nagraniach.

Czym był "plan Zdzisława"?

- Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków - mówi na taśmach ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" były już szef KNF, Marek Chrzanowski.

d8py4yz

- On chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych, czyli już ten bank, który przejmie i to jest jego wizja rozwiązania sprawy. I nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku - dodaje Chrzanowski. Słuchający tych słów Leszek Czarnecki nie kryje oburzenia.

Kim jest Zdzisław Sokal?

Zdzisław Sokal jest jednym z głównych bohaterów nagrań Czarneckiego, choć do tej pory raczej nie cieszył się wielkim zainteresowaniem opinii publicznej.

Zdzisław Sokal jest przedstawicielem prezydenta Dudy w KNF, od 2016 jest również prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wcześniej był między innymi członkiem zarządu NBP oraz wiceprezesem PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8py4yz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8py4yz