Trwa ładowanie...
parkiet

Jest szansa na tańsze i szybsze przelewy w euro

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) oraz Equens SE (operator rozliczeniowy działający w Holandii, Niemczech, Włoszech i Finlandii) zawarły porozumienie o bezpośredniej realizacji przelewów w euro wykonywanych w standardzie SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro).

Share
Jest szansa na tańsze i szybsze przelewy w euro
Źródło: Jupiterimages
dsut6dk

Wprawdzie Polska nie jest jeszcze w strefie euro, ale liczba transakcji wykonywanych w tej walucie systematycznie rośnie. Miesięcznie w systemie EuroELIXIR wykonuje się ok. 0,5 mln płatności, a liczba wysyłanych przelewów wzrosła w ciągu roku prawie o 100 proc. Obecnie przelewy w euro mogą być realizowane przez należącą do KIR platformę EuroELIXIR, a następnie trafiają do europejskiego systemu STEP2, który dalej przekazuje je do izb rozliczeniowych w poszczególnych krajach.

Zawieranie z takimi izbami bezpośrednich umów pozwoli na ominięcie pośrednika. – Efektem zawarcia takich umów będzie znacznie sprawniejsze wykonywanie przelewów w euro. Ich realizacja będzie możliwa w tym samym dniu, a jednocześnie możliwe będzie dwustronne ustalanie warunków czasowych realizacji przelewu – tłumaczy Tomasz Jonczyk z KIR. Dodaje, że jest to pierwsze takie porozumienie. – Planujemy kolejne i docelowo chcemy podpisać umowy ze wszystkimi największymi izbami rozliczeniowymi w Europie – tłumaczy Jonczyk.

Dzięki temu przelewy w standardzie SEPA nie są realizowane przez kosztowną i czasochłonną bankowość korespondencką (czyli za pośrednictwem łańcuszka banków zagranicznych). Z systemu EuroELIXIR korzysta 13 banków.

PARKIET
Monika Krześniak

dsut6dk

Podziel się opinią

Share
dsut6dk
dsut6dk