Trwa ładowanie...

Jest wstępna lista dróg, których przebudowę wesprze budżet

Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową złożonych przez samorządy wniosków o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w regionie w 2013 roku. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 56 spośród 82 wniosków.

Share
Jest wstępna lista dróg, których przebudowę wesprze budżet
Fot: WP.pl/Katarzyna Izdebska
d4fws31

Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów; teraz - do 30 proc. W obecnej edycji programu na woj. śląskie przypada maksymalnie prawie 69 mln zł.

Wśród 56 wniosków, które poddano ocenie, 21 dotyczy dróg powiatowych, a 35 gminnych. Łącznie chodzi o 68,8 km dróg (ponad 35,2 km powiatowych i ponad 33,5 km gminnych), na których przebudowę i modernizację samorządy przeznaczają ponad 100,9 mln zł. Łączna wnioskowana dotacja z programu to 43,2 mln zł (ponad 22,3 mln zł na drogi powiatowe i 20,8 mln zł na gminne).

Na czele zatwierdzonej w ostatnim dniu października listy rankingowej są powiaty: lubliniecki, częstochowski, wodzisławski, będziński i pszczyński, a wśród gmin: Gierałtowice, Olsztyn k. Częstochowy, Radzionków, Kozy, Ożarowice i Racibórz.

d4fws31

Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, do 14 listopada wnioskodawcy mogą składać zastrzeżenia do wyników oceny formalnej i merytorycznej wniosków. Uwagi te będą rozpatrzone do końca listopada.

Na 2012 r. w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Złożono 78 wniosków, a dofinansowanie dostały 23 projekty (niespełna 30 proc. wniosków). Przebudowa i modernizacja objęła 20,5 km dróg powiatowych (10 projektów na kwotę ponad 7,8 mln zł) i 20,7 km dróg gminnych (13 projektów na kwotę ponad 6 mln zł).

Wnioski na 2013 rok samorządy mogły składać do końca września. W tym roku pieniędzy - podobnie jak w innych regionach Polski - jest dużo więcej, bo prawie 69 mln zł. Oznacza to powrót do poziomu finansowania z pierwszej edycji programu, kiedy region co roku dostawał ok. 72 mln zł.

W tym roku przy wsparciu środków z programu w woj. śląskim przebudowywane były m.in. drogi w powiatach: częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwicki, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i będzińskim, a także w gminach Olsztyn, Milówka, Węgierska Górka, Ciasna, Koziegłowy i Istebna.

d4fws31

Podziel się opinią

Share
d4fws31
d4fws31