JSW Koks zapowiada kontynuację inwestycji w koksowniach

27.01.2017 15:40

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej firma JSW Koks zapowiada kontynuację inwestycji modernizacyjnych w swoich koksowniach, W piątek największa z nich - Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - obchodziła 30-lecie rozpoczęcia produkcji koksu.

Od 2004 r. w dąbrowskiej koksowni zainwestowano blisko 2,5 mld zł. Środki te sfinansowały m.in. modernizację baterii koksowniczych, wydziału produkcji węglopochodnych, zakładowej energetyki, oczyszczalni ścieków, instalacji odpylających oraz wprowadzenie nowych systemów komputerowego sterowania produkcją i monitoringu.

Obecnie Koksownia Przyjaźń, wraz z trzema koksowniami dawnego Kombinatu Koksochemicznego Zabrze (Radlin, Dębieńsko, Jadwiga) jest częścią spółki JSW Koks. Jej zarząd planuje kolejne inwestycje służące unowocześnieniu i wzmocnieniu konkurencyjności posiadanych koksowni.

"Wciąż inwestujemy w modernizację naszych koksowni, nawet w obecnych, bardzo niesprzyjających warunkach rynkowych. Realizujemy na bieżąco inwestycje w Koksowni Radlin, w planach mamy budowę nowej, czwartej, baterii w Koksowni Przyjaźń oraz zakończenie modernizacji Koksowni Jadwiga i uruchomienie przez inwestora zewnętrznego zakładu produkcyjnego w Dębieńsku" - poinformował w piątek prezes JSW Koks Janusz Adamczyk.

"To kolejne setki milionów złotych, przeznaczonych na budowanie naszego kapitału produkcyjnego, który zaprocentuje w sprzyjających warunkach rynkowych" - dodał prezes.

W Koksowni Radlin trwa budowa nowej benzolowni, która umożliwi oczyszczanie gazu koksowniczego oraz uzyskanie wysokiej jakości produktów węglopochodnych. Modernizacja benzolowni, która powinna zakończyć się w październiku tego roku, wiąże się również z planowaną przez JSW Koks realizacją nowego bloku energetycznego w Koksowni Radlin. Obecnie prace trwają zarówno na terenie benzolowni, jak i na oddziale węglopochodnych.

W toku są również przygotowania do inwestycji na terenie Koksowni Dębieńsko, gdzie firma Gros we współpracy z zabrzańskim biurem projektów Koksoprojekt ma zbudować instalację do odzysku surowców ze słonych żużli do produkcji wtórnej oraz odpadów z przerobu metali nieżelaznych (zwłaszcza aluminium), z jednoczesną utylizacją gazów i wykorzystaniem ich do wytwarzania ciepła. Instalacja pozwoli na uzyskanie złomu stalowego, aluminium metalicznego, tlenków aluminium (półprodukt dla cementowni glinowych) oraz mieszanek soli odbieranych przez huty aluminium.

W planowanym przedsięwzięciu Koksownia Dębieńsko udostępni inwestorom swój teren wraz z infrastrukturą, gdzie ma powstać proekologiczna instalacja do przetwarzania słonych żużli aluminiowych. Nowy zakład, zgodnie z podpisanym jesienią ubiegłego roku listem intencyjnym, ma korzystać z infrastruktury i załogi JSW Koks. W pierwszym etapie inwestor zakłada zatrudnienie kilkudziesięciu, a docelowo nawet kilkuset pracowników.

Natomiast w Koksowni Przyjaźń w przyszłości ma powstać nowa bateria koksownicza; spółka nie podała jeszcze szczegółów tej inwestycji. Pierwsza bateria w dąbrowskiej koksowni ruszyła dokładnie 30 lat temu, 27 stycznia 1987 roku. Obecny dyrektor koksowni Mirosław Tukaj był wtedy mistrzem zmianowym, zatrudnionym przy obsłudze baterii. Od tamtej pory dąbrowski zakład wytworzył w sumie ponad 69 mln ton koksu, eksportowanego do wielu krajów świata.

Koksownia Przyjaźń należy do największych zakładów pracy w Zagłębiu Dąbrowskim, zaliczana jest też do najnowocześniejszych koksowni w Europie. Natomiast JSW Koks należy do największych polskich eksporterów i czołowych europejskich producentów koksu i wyrobów węglopochodnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także