Trwa ładowanie...

Jutro niedziela z handlem. Następnej takiej długo nie uświadczysz

Na 25 marca przypada niedziela bez zakazu handlu. W następne cztery zakupów nie zrobimy.

Jutro niedziela z handlem. Następnej takiej długo nie uświadczyszŹródło: East News, fot: JAKUB WOSIK/REPORTER
d38g7bl
d38g7bl

Jutrzejsza niedziela będzie ostatnią bez zakazu handlu aż do 29 kwietnia. Oznacza to, że będzie on obowiązywał przez cztery niedziele z rzędu.

Ustawowy zakaz handlu w pierwszy dzień tygodnia wszedł w życie 1 marca. Do tej pory mieliśmy dwie niedziele podczas których nie można było zrobić zakupów. Było to 11 i 18 marca.

W tym czasie placówki handlowe w całym kraju zostąly poddane kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolerzy mieli pełne ręce roboty zwłaszcza podczas pierwszej niehandlowej niedzieli. Skontrolowali wtedy ponad 7 tys, placówek. Ponadto do PIP wpłynęło 341 zgłoszeń o możliwym złamaniu prawa. Około jedna czwarta z nich okazała się zasadna.

Minister Elżbietra Rafalska i Główny Inspektor Pracy o proteście pracowników inspekcji Zobacz wideo

Druga niedziela bez handlu przebiegała już spokojniej. Tym razem inspektorzy PIP sprawdzili ok. 2 tys. sklepów i punktów handlowych. Nieco więcej było skarg, bo 416 w całym kraju.

d38g7bl

Ogólnie PIP 11 i 18 marca wystawiła 54 mandaty. Poza tym kontrolerzy skierowali 38 wniosków o ukaranie do sądów a w 55 przypadkach ograniczyli się do pouczenia.

Do końca roku czeka nas jeszcze 20 niedziel bez zakazu handlu. W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu wrześniu i listopadzie na zakupy udamy się w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca. W grudniu jedyną niedzielą z zakazem będzie 9 grudnia.

Za to od następnego roku handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę w tygodniu. Ustawa przewiduje jednak wiele wyjątków. Najważniejszą z nich jest możliwość otwarcia placówki, gdy za jego ladą stanie właściciel. Ponadto otwarte mogą być sklepy na stacjach paliw czy np. na statkach.

Nasz kalendarz z pełną listą niedziel bez handlu w tym roku możecie ściągnąć z tego adresu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38g7bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38g7bl