Już od 1 stycznia obowiązek wysyłki JPK zacznie obowiązywać przedsiębiorców z sektora MSP

Obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego jest już w Polsce faktem – od 1 lipca 2016 roku są nim objęte wszystkie duże firmy. Wkrótce na zmiany w przepisach będą musiały przygotować się również przedsiębiorcy z sektora MŚP.

Już od 1 stycznia obowiązek wysyłki JPK zacznie obowiązywać przedsiębiorców z sektora MSP

03.11.2016 | aktual.: 03.11.2016 12:58

Obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego jest już w Polsce faktem – od 1 lipca 2016 roku są nim objęte wszystkie duże firmy. Wkrótce na zmiany w przepisach będą musiały przygotować się również przedsiębiorcy z sektora MŚP.

Jednolity Plik Kontrolny to nowy format, w jakim podatnicy prowadzący komputerowo księgi i dowody księgowe będą musieli przekazywać je organom kontroli podatkowej. Jest to plik o uzgodnionej strukturze logicznej, w którym podatnik jest zobowiązany przekazywać, księgi (w całości lub części) oraz dowody księgowe. Struktury logiczne JPK obejmują 7 struktur – wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, magazyn, podatkowa księga przychodów i rozchodów, faktury VAT, ewidencja przychodów oraz ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. ##Comiesięczna wysyłka ewidencja VAT w formacie JPK 13 maja 2016 r. uchwalona została ustawa zgodnie z którą przedsiębiorcy, będą zobowiązani, co miesięcznie przekazywać, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informację o prowadzonej ewidencji VAT, w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Termin wysyłki pierwszego pliku JPKVAT dla małych i średnich przedsiębiorców mija 25 lutego 2017 roku. _

_ - Struktura JPKVAT musi być zgodna z deklaracją VAT 7, 7K, 7D przekazaną za dany miesiąc. Jeśli podatnik dokonuje korekty deklaracji VAT powinien także dokonać korekty pliku o strukturze JPK_VAT przypisanego do korygowanego miesiąca. W ten sposób powstanie drugi dokument przypisany do tego samego miesiąca np. września 2016r. o indywidualnym numerze potwierdzającym wysyłkę pliku z konkretną datą, co będzie świadczyło iż jest to korekta do poprzedniego JPK_VAT za dany miesiąc. Wysyłki dokonuje się poprzez bramkę Ministerstwa Finansów za pośrednictwem podpisu kwalifikowanego z programu informatycznego za pomocą którego, powstał plik o strukturze JPKVAT w schemacie XML lub za pośrednictwem darmowej dostępnej od 19 sierpnia 2016r. aplikacji klienckiej. Powyższą aplikację można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. Pola w strukturze JPK VAT od numeru 10 do numeru 38 odpowiadają danym z deklaracji VAT odnoszącym się do sprzedaży, natomiast pola od numeru 42 do numeru 45 odpowiadają danym z
deklaracji VAT odnoszącym się do zakupów. Taki układ struktury JPK_VAT poprzez zgodność z polami deklaracji VAT daje możliwość bardzo szybkiego sprawdzenia poprawności sporządzonego pliku poprzez dokonanie kalkulacji sumy operacji i sprawdzenie wyniku kalkulacji z polami deklaracji VAT. _ - _ Mówi Barbara Dąbrowska, Trener i ekspert z zakresu prawa podatkowego.

Obowiązkiem wysyłki plików JPK_VAT są już objęte duże firmy, od 1 stycznia 2017 roku wymóg ten będzie dotyczył również średnich i małych przedsiębiorców. Zgodnie ustawą o swobodzie działalności gospodarczej będą to więc przedsiębiorcy którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie od 10 do 250 pracowników i osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w granicach od 2 do 50 milionów euro. ##Odpowiedzialność po stronie przedsiębiorcy Zgodnie z ustawą, odpowiedzialność za przygotowanie się do nowych przepisów leży po stronie przedsiębiorcy. Firma, które nie dopełni obowiązku przekazania JPK w VAT może zostać ukarana i ponieść sankcje przewidziane w artykule 80 Kodeksu Karnego Skarbowego (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930).

- Proces cyfryzacji biznesu postępuje od lat, w wyniku rozwoju technologii informatycznych i odpowiednie regulacje w prawie gospodarczym. Tej proces dotyka również relacji państwo-podatnik. Już kilka lat temu standardem stał się system Płatnik do rozliczeń z ZUS oraz bankowość elektroniczna. Obecnie coraz bardziej powszechnie stosowane są e-faktury, e-pity wraz z platformą ePUAP czy e-zwolnienia lekarskie. E-kontrole podatkowe to kolejny krok na drodze do cyfryzacji. Choć proponowane zmiany oraz tempo ich wprowadzania mogą budzić wiele kontrowersji, należy pamiętać że obowiązek dostosowania się do zmian w przepisach podatkowych leży po stronie przedsiębiorcy i to on będzie odpowiadał za ewentualne niewdrożenie JPK._ - _Mówi Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu enova365. ##Szkolenie online 14 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się szkolenie online poświęcone tematyce wprowadzenia obowiązku wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego w małych i średnich przedsiębiorstwach. Szkolenie poprowadzą
Barbara Dąbrowska, absolwentka studiów MBA Uniwersytetu Warszawskiego posiadająca ponad 20 letnią praktykę zawodową na stanowiskach zarządczych wyższego szczebla związanych z finansami, księgowością, płacami, autorka wielu publikacji z zakresu compliance, zarządzania zasobami ludzkimi, podatków i Jednolitego Pliku Kontrolnego, oraz Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie Soneta sp. z o.o., odpowiedzialna za rozwój oprogramowania enova365 między innymi w aspekcie jego przygotowania do zmian w przepisach prawnych, ekspertka w temacie Jednolitego pliku kontrolnego.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a rejestracja odbywa się poprzez stronę www.enova.pl/webinarium-jpk

Informacja prasowa

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)