Trwa ładowanie...
dipkx6o
dipkx6o

Już w III kw. '09 może wrócić spowolnienie na rynku nieruchomości - Open Finance

8.6.Warszawa (PAP) - Obserwowane w II kw. '09 ożywienie na rynku nieruchomości już w III kw. może przekształcić się w wyraźne sezonowe spowolnienie rynku hipotecznego i...
Share
dipkx6o

8.6.Warszawa (PAP) - Obserwowane w II kw. '09 ożywienie na rynku nieruchomości już w III kw. może przekształcić się w wyraźne sezonowe spowolnienie rynku hipotecznego i liczby przeprowadzanych transakcji - wynika z raportu przesłanego w poniedziałek PAP przez Open Finance i Home Broker.

"Pomimo widocznego w II kwartale ożywienia, nie przesądzamy, że będzie miało trwały charakter. Rynek pozostaje pod coraz większym wpływem programu +Rodzina na swoim+, który coraz silniej oddziałuje na poziom cen i w pewien sposób zakłóca działanie sił rynkowych" - napisali w raporcie analitycy Open Finance.

"Nie jest wykluczone, że w najbliższych kwartałach ceny transakcyjne będą mocniej niż do tej pory uzależnione od wskaźnika wartości odtworzeniowej, publikowanego przez GUS (od niego bowiem zależą limity w programie). W konsekwencji może to oznaczać łagodniejszy spadek cen niż wcześniej oczekiwany, ponieważ rynek podaży dostosowuje się do popytu, ten zaś jest stymulowany programem" - napisano.

dipkx6o

Analitycy Open Finance oczekują utrzymania dobrej koniunktury jeszcze w czerwcu, natomiast trzeci kwartał przyniesie wyraźne sezonowe spowolnienie rynku hipotecznego i liczby przeprowadzanych transakcji.

"Nie widzimy jednak podstaw do wzrostu cen w czwartym kwartale, ani ożywienia akcji kredytowej poza programem dopłat kredytowych. W drugim półroczu oczekujemy zatem łagodnego spadku cen mieszkań" - napisali analitycy Open Finance w raporcie.

Poniżej w tabelce znajduje się zestawienie cen transakcyjnych z największych miast Polski w ciągu 12 miesięcy oraz od początku roku.

ceny mkw. zmiana od zmiana od w V '09 V '08 XII '08 w PLN w proc. w proc.

Gdańsk 5.489 -12,0 -0,8 Kraków 6.257 -2,7 7,2 Poznań 5.329 -14,0 -12,2 Warszawa 7.799 -10,8 -7,8 Wrocław 6.000 -9,1 0,6

(PAP)

zaj/ pam/

dipkx6o

Podziel się opinią

Share
dipkx6o
dipkx6o