Trwa ładowanie...
d21dyai

Kancelaria Prezydenta: Banki będą mogły odliczyć do 20% podatku bankowego

Warszawa, 15.01.2016 (ISBnews) - Prezydencki projekt ustawy dotyczącej kredytów w walutach obcych zakłada możliwość odliczania przez banki do 20% podatku bankowego w związku z utratą przez nie części zysków, spowodowaną przewalutowaniem kredytów w świetle nowej ustawy, poinformowała Kancelaria Prezydenta. 

Share
d21dyai

"Chcemy, aby nieosiągane zyski banków, które będą wynikały z konieczności umorzeń rat kredytowych spłacanych w wyniku kursu sprawiedliwego, a nie kursu bieżącego, banki miały prawo kompensowania podatkiem bankowym. Proponujemy, ażeby do poziomu 20% należnego w danym miesiącu podatku bankowego banki mogły odliczać owe 'straty'"- poinformowali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podczas konferencji prasowej.

W związku z tym, w tej pośredniej formie może to mieć także konsekwencje dla budżetu państwa w postaci zmniejszonych wpływów do tego budżetu, podano także.

Dziś przedstawiciele Kancelarii Prezydenta przedstawili projekt ustawy o kredytach walutowych, przygotowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów w CHF - dobrowolny, przymusowy i przenoszący własności nieruchomości i innych praw w zamian za zwolnienie kredytobiorcy z długu. Projekt zakłada tzw. kurs sprawiedliwy, tzn. obliczany indywidualnie dla każdej umowy kredytowej i obowiązujący do końca jej trwania. W zależności od tego, kiedy kredyt został udzielony, kurs sprawiedliwy będzie się zmieniał. Jest on ustalony raz na zawsze do spłaty. Kalkulator jest stworzony dla tzw. kredytów w CHF, ale można go stworzyć dla każdej waluty w której został zaciągnięty.

Projekt został skierowany do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) celem oszacowania finansowych skutków tej ustawy.

(ISBnews)

d21dyai

Podziel się opinią

Share
d21dyai
d21dyai