Kapica: dostosowanie emerytur celników do wyroku TK nie w tej kadencji

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

10.03.2015 08:55

"Odnotowuję z satysfakcją, że Trybunał Konstytucyjny wskazał, iż charakter pracy celników realizujących m.in. zadania takie jak wykrywanie i zwalczanie przestępstw, jest podobny do innych służb mundurowych i powinni być oni tak samo traktowani. Środowisko tego oczekiwało i jest to przejaw równości traktowania wobec prawa wykazanej przez Trybunał. Wyrok nie jest jednak łatwy do wykonania. Nie spodziewam się zmian w tej kadencji" - powiedział PAP wiceminister finansów, a zarazem szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Celnicy należą w tej chwili do powszechnego systemu emerytalnego i nie są objęci ochroną wynikającą z ustawy o emeryturach mundurowych ani ustawy o emeryturach pomostowych.

Jednak zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. TK orzekł w zeszłym tygodniu, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Trybunał uznał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb, takich jak pełna dyspozycyjność i podległość służbowa, możliwość przeniesienia na inne stanowisko służbowe, wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach, a niekiedy nawet praca na takich samych warunkach i równych zasadach.

"Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu wskazał, że ta nierówność dotyczy tylko części celników realizujących systematycznie zadania z zakresu rozpoznania i zwalczania przestępczości oraz ścigania przestępstw. Oczywiście musimy poczekać na uzasadnienie pisemne, jak również potem dokonać analizy prawnej, bo w tej chwili nie wiemy, od jakiego momentu powinno nastąpić włączenie celników do systemu emerytur mundurowych i jakiej grupy to powinno dotyczyć - tych, którzy realizowali te zadania czy tych, którzy dzisiaj realizują te zadania i w jakim zakresie" - mówił Kapica.

Jak powiedział, resorty finansów, pracy i spraw wewnętrznych będą musiały dokonać dokładnej analizy prawnej i skutków finansowych każdego z rozwiązań, a na to "potrzeba czasu".

"Pewne jest, że nie zrealizujemy tego w tej kadencji, bo zostało niewiele czasu i tylko kilka posiedzeń Sejmu. Trybunał Konstytucyjny nie usunął żadnych przepisów, co powodowałoby konieczność usunięcia luki prawnej, ani nie wyznaczył czasu na dostosowanie przepisów. Choć oczywiście trzeba je zmienić, to ta decyzja jest naprawdę bardzo poważna, a przyjęte rozwiązania muszą być dobrze przygotowane" - podkreślił Kapica.

Wnioski do Trybunału w tej sprawie skierowała grupa posłów, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej. Argumentowali oni, że rażąco niesprawiedliwe wydaje się określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat, gdy funkcjonariusze innych służb mundurowych przechodzą na emeryturę wcześniej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)