Trwa ładowanie...

Karpiński: pozytywna decyzja KE przełomowa dla PLL LOT

Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej dotycząca pomocy publicznej stworzy Polskim Liniom Lotniczym LOT szanse wyjścia na prostą i pozyskania inwestora - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Dodał, że oficjalna decyzja KE będzie przełomowym momentem w restrukturyzacji LOT.
Share
Karpiński: pozytywna decyzja KE przełomowa dla PLL LOT
Źródło: Thinkstockphotos
d3l5d5k

W środę komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia zasygnalizował, że Komisja Europejska uzna, że pomoc publiczna dla Polskich Linii Lotniczych LOT jest zgodna z prawem UE. Dodał, że "LOT otrzyma pozytywną decyzję" ws. pomocy publicznej, a decyzja ma być ogłoszona w najbliższych tygodniach.

- To bardzo pozytywny sygnał, motywujący do konsekwentnej, ciężkiej pracy, która przynosi efekty. Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej da polskim liniom lotniczym szanse wyjścia na prostą i pozyskania inwestora - powiedział Karpiński.

Zaznaczył, że resort czeka jednak na oficjalną decyzję Brukseli.

d3l5d5k

- Jej wydanie będzie przełomowym momentem w restrukturyzacji LOT-u, określi możliwości dalszego rozwoju spółki i umożliwi intensyfikację prac nad wieloletnią strategią. Przed polskim przewoźnikiem nadal duże wyzwania. Oczekuję dalszej restrukturyzacji, która da podstawy do rozwoju w kolejnych latach - podkreślił szef MSP.

Komisja Europejska prowadzi postępowanie, w którym ocenia, czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. PLL LOT w grudniu 2012 roku otrzymał pierwszą transzę pomocy 400 mln zł (ok. 100 mln euro), a tymczasową zgodę na pożyczkę Komisja Europejska wydała dopiero w maju 2013 r. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji, zawierający wytyczne dotyczące przyszłości LOT-u, m.in. modernizacji floty oraz efektywnego wykorzystania samolotów.

Plan zakłada też przekazanie LOT-owi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł, a także uzyskanie trwałej rentowności od 2015 r.

W planie restrukturyzacji przesłanym do KE, w 2015 r. kończy się proces restrukturyzacji przewoźnika. Zapisano w nim, że na koniec 2015 r. linia ma wypracować ok. 113-137 mln zł zysku ze swojej działalności podstawowej, czyli na przewozie pasażerów. W dokumencie zapisano też, że spółka w 2014 r. ma uzyskać 71 mln zł zysku na działalności podstawowej.

W ocenie wiceministra skarbu Rafała Baniaka restrukturyzacja przewoźnika przynosi pozytywne rezultaty. Przypomniał we wtorek w rozmowie z PAP, że na koniec tego roku spółka zakłada wypracowanie 71 mln zł zysku netto.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki i TFS Silesia - 25,1 proc.; pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

d3l5d5k

Podziel się opinią

Share
d3l5d5k
d3l5d5k