Trwa ładowanie...
katar
10-04-2013 13:05

Katar zapowiada kupno egipskich obligacji za 3 mld dolarów

Katar postanowił przyjść z dodatkową pomocą finansową Egiptowi, kupując obligacje tego kraju za 3 miliardy USD. Plan ten ogłosił w środę premier Kataru szejk Hamad ibn Dżasim as-Sani. Szczegóły pomocy mają być omówione z Egiptem w najbliższych dniach.

Katar zapowiada kupno egipskich obligacji za 3 mld dolarówŹródło: Jupiterimages
dv7k0c2

Na wspólnej konferencji prasowej w Dausze z premierem Egiptu Hiszamem Mohammedem Kandilem szef rządu Kataru zapowiedział też zwiększenie latem dostaw gazu ziemnego do Egiptu.

Wcześniej Katar zapowiedział już, że zainwestuje w Egipcie do 18 miliardów USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Od czasu, gdy w ubiegłym roku prezydentem Egiptu został wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi, Katar przyznał już temu krajowi pożyczki i granty wysokości 5 miliardów USD.

Premier Egiptu potwierdził dodatkową katarską pomoc w formie zakupu egipskich obligacji, ale również nie podał szczegółów.

dv7k0c2

Egipt przeżywa poważny kryzys gospodarczy, który sprawił, że jego rezerwy walutowe zmalały do 13,5 miliarda dolarów, gdy przed obaleniem reżimu Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku wynosiły 36 miliardów. Przyczyną jest gwałtowny spadek wpływów z turystyki i brak wielkich niegdyś inwestycji zagranicznych. Rośnie natomiast deficyt budżetowy, który wynosi obecnie 10,9 proc. PKB, po przeznaczaniu przez rząd znacznych kwot na subwencjonowanie zakupu paliw.

Rząd prezydenta Mursiego prowadzi obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pożyczki w wysokości 4,8 miliarda dolarów. (PAP)

dv7k0c2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv7k0c2