Kawalerek deweloperzy mają jak na lekarstwo
Niemal co drugie mieszkanie deweloperskie w Warszawie ma dwa pokoje - wynika z analizy Lion’s Banku. Najtrudniej znaleźć wymarzoną kawalerkę, bo w obecnie dostępnej ofercie tylko co 15. lokal jest garsonierą.
30.08.2014 12:14
Dziewięciu największych deweloperów ma w stolicy do sprzedania około 3,5 tys. mieszkań. W gronie tym aż 1,6 tys. lokali (47%) to najbardziej popularne wśród kupujących lokale dwupokojowe. Deweloperzy posiadają też 1,2 tys. mieszkań z trzema pokojami. W efekcie ponad 4 na 5 nowych lokali mają dwa lub trzy pokoje.
Znacznie mniejsza jest oferta dużych mieszkań. Te wśród nowych lokali stanowią co dziesiątą propozycję, co w odróżnieniu od sytuacji sprzed roku czy dwóch, w końcu zaspokaja potrzeby rynkowe. Co jednak zaskakuje, to fakt jak niewielką częścią podaży są kawalerki. Te stanowią zaledwie co 15. ofertę rynku pierwotnego. Powód wydaje się prosty. Garsoniery, jako te najtańsze, szybko znajdują nabywców. Nie można też pominąć w tym miejscu faktu, że wciąż na rynku królują mieszkania kompaktowe. W efekcie na powierzchni do 35 m kw. często rozplanowywane jest mieszkanie dwupokojowe, a nie jak kiedyś kawalerka.
Co 50. oferta to apartament?
Największe mieszkania (to o przynajmniej 5 pokojach) pozostają na rynku pierwotnym rzadkością. Jak wynika z analizy Lion’s Banku – stanowią one jedynie 2% oferty największych deweloperów. Nie powinno to jednak nadmiernie dziwić. Z jednej strony sytuacja ta świadczyć może o tym, że najwięksi rynkowi gracze skupiają się przede wszystkim na segmencie popularnym. Co więcej trzeba pamiętać, że popyt na mieszkania z pięcioma i więcej pokojami jest ograniczony. Szukając lokum dla dużej rodziny poszukuje się raczej domu, a nie mieszkania z wieloma pokojami. W konsekwencji zainteresowanie tego typu lokalami jest wyraźnie mniejsze.
Dwupokojowe najbardziej kompaktowe
Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika ponadto, że średnia powierzchnia oferowanych do sprzedaży przez deweloperów kawalerek to 33 m kw. Potwierdzać to może fakt, że najmniejsze, a zatem i najtańsze mieszkania wykupywane są najszybciej, podczas gdy w ofercie pozostają te droższe. Z kolei przeciętny lokal z dwoma pokojami ma 46 m kw., z trzema 64 m kw., a z czterema już blisko 90 m kw. Wydaje się zatem, że mieszkania dwupokojowe są najbardziej kompaktowe. Lokale z trzema pomieszczeniami mają bowiem, poza dodatkowym pokojem, często większą łazienkę, kuchnię czy salon. W skład czteropokojowych mieszkań dochodzi także garderoba, a czasem również pralnia.
Ograniczona podaż najmniejszych mieszkań
Analizując oferty deweloperów można także zauważyć, ze ponad połowa (56%) mieszkań ma wielkość mieszczącą się w przedziale 40 – 60 m kw. Mocno ograniczona jest natomiast oferta dla nabywców szukających najmniejszych lokali (do 40 m kw.), co znów potwierdza wcześniej sformułowaną tezę, że łupem nabywców w pierwszej kolejności stają się najmniejsze lokale. W Warszawie w ofercie dziewięciu największych deweloperów do wyboru jest niewiele ponad 400 mieszkań o powierzchni do 40 m kw. Znacznie więcej propozycji do rozważenia miałyby osoby z zasobniejszym portfelem. Lokali o powierzchni od 60 do 70 m kw. jest ponad 500, a większych niż 70 blisko 600.
Jakub Potocki
Lion’s House