Kazimierz Grzechnik odwołany z funkcji prezesa Tauronu Wydobycie (aktl.)

#
dochodzi wyjaśnienie powodu odwołania prezesa
#

13.04.2015 19:35

13.04. Katowice (PAP) - Walne zgromadzenie spółki Tauron Wydobycie odwołało w poniedziałek prezesa Kazimierza Grzechnika. Ze stanowiska zrezygnował też dotychczasowy wiceprezes spółki ds. technicznych Jerzy Wróbel.

Jak przekazała Marta Baran z biura prasowego Tauronu Wydobycie, obecnie zarząd spółki pracuje w dwuosobowym składzie (Teresa Rajca - Bisztyga, Wojciech Rorot). "Niezwłocznie zostanie zwołane posiedzenie rady nadzorczej spółki, na którym podjęte zostaną decyzje w sprawie uzupełnienia składu zarządu" - zaznaczyła Baran.

Rzeczniczka spółki Tauron Polska Energia Magdalena Rusinek przekazała w uszczegółowieniu wcześniejszego komunikatu, że prezes Kazimierz Grzechnik został odwołany "z powodu negatywnej oceny jego pracy, w tym zwłaszcza w związku z wynikami ekonomicznymi, jakie osiąga Tauron Wydobycie".

Tauron Wydobycie należy w 100 proc. do Tauron Polska Energia; skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. W 2014 r. grupa Tauron wyprodukowała 5,4 mln ton węgla handlowego. Obecnie kopalnie skupione w grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo. W ub. roku przychody segmentu Wydobycie grupy Tauron spadły - w związku z trudną sytuacją na rynku węgla oraz niższymi cenami.

Kazimierz Grzechnik był wcześniej dyrektorem należącej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach. Teraz grupa Tauron zainteresowana jest zakupem od KW tego zakładu. W marcu zespół doradców spółki powołanych do analizy aktywów Brzeszcz, na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz zarekomendował nabycie aktywów tej kopalni zgodnie z wariantem zakładającym ich przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kopalnia Brzeszcze ma znaleźć się w SRK zgodnie m.in. z zawartym 17 stycznia porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami. Oprócz Brzeszcz do SRK mają trafić - po podziale wcześniejszych zakładów - kopalnie Makoszowy i Centrum (z perspektywą restrukturyzacji części tych zakładów). Porozumienie zakładało też przekazanie do SRK kopalni Piekary, jednak w ub. tygodniu zarządy KW i Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży tego zakładu, a także wydzielonej z zakładu Bobrek-Centrum kopalni Bobrek.

Wcześniej Tauron był m.in. zainteresowany odkupieniem od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach. Ostatecznie KW odrzuciła proponowaną przez potencjalnego kupca wycenę, a sam Tauron informował o zwiększaniu wydobycia w swoich zakładach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)