Trwa ładowanie...
d3dgvre

KE:196 mln euro na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej w Warszawie

Komisja Europejska zatwierdziła 196,5 mln euro na kompleksową modernizację gospodarki wodno-ściekowej w Warszawie. Zdaniem KE inwestycja poprawi jakość wody nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce i w Morzu Bałtyckim.

Share
d3dgvre

Koszt całej inwestycji to 404 mln euro; unijne współfinansowanie w wysokości 196,5 mln euro pochodzi z Funduszu Spójności.

Jak wyjaśnia w środę Komisja Europejska, projekt ma poprawić jakość wody dostarczanej warszawiakom oraz oczyszczanie ścieków przed uwolnieniem ich do Wisły. Z tego względu projekt przyczynia się - zdaniem KE - do spełnienia celów europejskiej strategii na rzecz Morza Bałtyckiego.

"Ten projekt jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób fundusze strukturalne poprawiają codzienne życie obywateli, zapewniając jednocześnie wypełnianie przez Polskę europejskich standardów środowiskowych dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. Będzie on też miał bardzo pozytywny środowiskowy wpływ na jakość wody w Morzu Bałtyckim i pomoże zredukować zanieczyszczenie wody na północy Europy" - oświadczył komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

d3dgvre

Inwestycje w ramach kolejnego etapu projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" są realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Ta faza projektu ma być wdrożona do końca 2015 r. Wcześniejsze etapy również otrzymały unijne wsparcie, w sumie 334 mln euro.

Ministerstwo Środowiska wyjaśniło, że za pieniądze unijne wybudowane zostaną 62 km kanalizacji sanitarnej, a kolejne 25 km już istniejącej sieci zostanie zmodernizowane. Powstaną także 4 km nowej kanalizacji wodociągowej. "W efekcie dostęp do kanalizacji uzyska ponad 10 tys. mieszkańców, z czego ponad 9 tys. to osoby zamieszkujące Warszawę" - wyjaśniono na stronie internetowej ministerstwa.

W ramach inwestycji zmodernizowane i przebudowane mają zostać oczyszczalnie ścieków: Południe, Czajka oraz oczyszczalnia w Pruszkowie. Na terenie Czajki ma powstać stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych.

Zmodernizowana ma zostać też m.in. stacja uzdatniania wody dla całej warszawskiej aglomeracji. Za pieniądze unijne ma być także zakupiony specjalistyczny sprzęt do eksploatacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Jak ocenił wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, pieniądze z UE pomogą w dokończeniu wszystkich koniecznych inwestycji. "Bardzo się cieszę, że dzięki unijnym środkom także Pruszków i Piastów poprawią komfort życia swoich mieszkańców" - dodał.

Za inwestycje te odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy.

d3dgvre

Podziel się opinią

Share
d3dgvre
d3dgvre