Trwa ładowanie...
d6yd9sp

KE bada propozycję dot. zmiany sposobu liczenia długu - Barroso

08.09. Krynica (PAP) - Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w środę w Krynicy, że Komisja Europejska analizuje propozycję zmiany metodologii liczenia...

d6yd9sp
d6yd9sp

08.09. Krynica (PAP) - Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w środę w Krynicy, że Komisja Europejska analizuje propozycję zmiany metodologii liczenia długu publicznego. W pracach tych uwzględniony ma zostać m.in. postulat Polski.

Z postulatem zmiany metodologii liczenia długu publicznego tak, by uwzględniał on koszty przeprowadzonej reformy emerytalnej, wystąpiło 9 państw UE, w tym Polska. Przeciwne są Niemcy.

"W tej chwili Komisja dokonuje niezbędnych analiz technicznych. Wyrazimy nasze zdanie w niedalekiej przyszłości. Badamy te kwestie, jest to ważna sprawa" - powiedział w środę dziennikarzom Barroso podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak podkreślił, Komisja musi w pełni respektować wszystkie zasady "Paktu stabilności i rozwoju". "Możemy sprawdzić, czy w tym konkretnym przypadku istnieje jakiś sposób uwzględnienia troski wyrażonej przez Polskę i niektóre inne kraje członkowskie" - zaznaczył Barroso.

d6yd9sp

Postulat dziewięciu państw (Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Szwecja), które we wspólnym liście wystąpiły w połowie sierpnia o zmianę metodologii liczenia długu, był poruszony już w poniedziałek na posiedzeniu tzw. grupy taks force (także w formacie ministrów finansów) na temat wzmocnienia dyscypliny budżetowej i zarządzania gospodarczego UE. We wtorek podczas posiedzenia ministrów finansów "27" pomysł nie zyskał aprobaty wszystkich partnerów UE.

Dyskusja w sprawie długu publicznego będzie kontynuowana na forum task force, której prace mają zakończyć się przyjęciem wniosków do końca października.

Według polskiego ministerstwa finansów, obecna unijna metodologia liczenia długu jest krzywdząca dla krajów, które - tak jak Polska - w 1999 roku przeprowadziły reformę systemu emerytalnego. Gdyby nie reforma, dług publiczny wyniósłby w Polsce 40 proc. PKB i bylibyśmy w pierwszej piątce krajów UE z najniższym długiem - uważa MF. Te kraje, które przeprowadziły reformę systemu emerytalnego (w efekcie czego ujawniły dodatkową część długu), już teraz pokazują część przyszłych zobowiązań wobec emerytów, mają wyższy dług i większe koszty jego obsługi, a tym samym większy deficyt. (PAP)

luo/ aop/ bos/ gma/

d6yd9sp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6yd9sp