Trwa ładowanie...
ke
17-02-2014 14:20

KE chce nowych regulacji w sprawie opłat roamingowych w krajach UE

Do 2016 roku użytkownicy telefonów komórkowych w UE powinni płacić krajową stawkę za połączenia, podróżując po krajach członkowskich. Takie regulacje chce zaproponować KE.

KE chce nowych regulacji w sprawie opłat roamingowych w krajach UEŹródło: Fotolia, fot: Studio Portosabbia
d4kp2m7
d4kp2m7

Komisja Europejska zwraca uwagę w poniedziałkowym komunikacie, że z powodu roamingu firmy telekomunikacyjne tracą obecnie ok. 300 mln użytkowników. - Operatorzy telefonii komórkowej i twórcy aplikacji na smartfony tracą przez roaming dodatkowych klientów - zaznaczył na konferencji prasowej Ryan Heat, rzecznik komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Jak mówił, do tej pory wydawało się, że klienci nie cierpią opłat roamingowych, a firmy telekomunikacyjne je uwielbiają. Jednak - jak zaznaczył - opłaty te stają się też utrudnieniem dla firm. - Firmy wiedzą, że potrzebują tych dodatkowych klientów - dodał.

Rzecznik zauważył, że firmy telekomunikacyjne m.in. we Francji już rezygnują z opłat roamingowych.

Podróżując za granicą - podkreśla KE - użytkownicy telefonów komórkowych nie korzystają przy ich pomocy z internetu i rzadziej niż w swoim kraju korzystają z poczty e-mail. 47 proc. badanych, będąc za granicą, nie przegląda poczty elektronicznej ani portali społecznościowych. Za to częściej wysyłają wiadomości sms lub całkowicie wyłączają telefon. - Praktycznie wszyscy badani deklarowali, że ograniczają użycie telefonów komórkowych podczas podróży - powiedział Heat.

d4kp2m7

Z sondażowych badań wynika też, że 70 proc. mieszkańców UE, dzwoniąc do innego unijnego kraju ogranicza swoje rozmowy z powodu kosztów.

Dlatego KE chce wprowadzić nowe regulacje, które by skłoniły firmy telekomunikacyjne, by do 2016 roku rozszerzyły taryfy krajowe dla swoich klientów tak, by obowiązywały one użytkowników telefonów komórkowych i smartfonów także podczas podróży do innych krajów UE. - Jeśli PE i Rada UE przyjmą te propozycje w 2014 roku, jak proponuje KE, możemy wykorzystać tę okazję - powiedział Heat.

Ponadto od lipca 2014 roku użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli prawo zrezygnować w czasie podróży ze swojego krajowego operatora na rzecz usług innego - również krajowego, jeśli ma tańsze oferty lub lokalnego w państwie, do którego się udają. Nie będą przy tym musieli zmieniać karty SIM.

d4kp2m7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kp2m7