Trwa ładowanie...
d2t44ih
16-10-2014 14:46

KE:Kraje UE poradzą sobie bez gazu z Rosji przez 6 mies.,ale muszą współpracować

Warszawa, 16.10.2014 (ISBnews) - Nawet jeśli kraje unijne przez pół roku będą pozbawione dostaw gazu z Rosji, w żadnym z nich nie zabraknie tego surowca, wynika ze stress-testów gazowych, które przedstawiła Komisja Europejska. Jednak bez współpracy wszystkich krajów członkowskich będzie to trudne, szczególnie dla Estonii, wynika z komunikatu KE.

d2t44ih
d2t44ih

Rosyjsko-ukraiński spór gazowy wystawia po raz kolejny na ryzyko dostawy gazu do krajów UE z Rosji w sytuacji zbliżającej się zimy. Przeprowadzone stress-testy gazowe miały na celu ustalenie gdzie występują największe braki w dostawach gazu i w jaki sposób można je złagodzić.

Sprawozdanie KE dotyczące odporności europejskiego systemu gazowego wskazuje, że w przypadku odcięcia dopływu tego paliwa przez Rosję, państwa członkowskie nadal będą zaopatrywane w gaz pod warunkiem, że będą współpracować.

"Jeśli będziemy pracować razem, okażemy solidarność, a zalecenia niniejszego raportu zostaną wdrożone, to żadne gospodarstwo domowe w UE nie będzie pozostawione na mrozie tej zimy" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za energię Günther H. Oettinger, cytowany w komunikacie.

Komisja podała, że raporty krajowe pokazują, iż kraje UE i kraje sąsiednie przewidują szeroki zakres środków zmniejszania skutków zakłóceń w dostawach, począwszy od dywersyfikacji dostaw i korzystania z rezerw oraz zapasów strategicznych do ograniczania popytu i zakręcania kurka tam, gdzie to możliwe. Jednak ogólnie te plany są często zbyt ograniczone do rynku krajowego i działań interwencyjnych.

d2t44ih

Opublikowany dzisiaj raport zawiera wyniki analizy modelowej prowadzonej przez 38 państw europejskich, w tym państw członkowskich UE i krajów sąsiednich.

Analizuje różne scenariusze, w szczególności całkowitego zatrzymania importu gazu z Rosji do UE przez okres sześciu miesięcy. Raport zawiera konkretne krótkoterminowe rekomendacje dla najsłabszych państw członkowskich UE i krajów sąsiadujących.

(ISBnews)

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih