KE pozywa Polskę za dyrektywę dot. energii elektrycznej
KE pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niepełne wdrożenie dyrektywy dot. energii elektrycznej; wnioskuje o dzienną karę w wys. 84 tys. 378 euro od dnia wyroku do czasu pełnego wdrożenia. Resort gospodarki zapewnia, że intensywnie pracuje nad wdrożeniem dyrektywy.
"Do chwili obecnej Polska dokonała jedynie częściowej transpozycji dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej" - wskazuje w środowym komunikacie KE. Tymczasem przepisy powinny zostać wdrożone do 3 marca 2011 r.
Dyrektywa dotycząca energii elektrycznej jest elementem III pakietu energetycznego liberalizującego unijny rynek energii. Pakiet m.in. wymusza konkurencję na rynku energii, wzmacnia niezależność regulatorów oraz wymaga rozdziału działalności dystrybucyjnej od handlowej.
Jak zaznaczyła w komunikacie Komisja, wysokość wnioskowanej dla Polski kary "uwzględnia czas trwania i wagę uchybienia". KE przypomniała, że już w listopadzie ub.r. wzywała Polskę do usunięcia uchybienia, a w maju przesłała swoją tzw. uzasadnioną opinię w tej sprawie.
Ministerstwo Gospodarki w przesłanym komunikacie podkreśliło, że resort intensywnie pracuje nad pełnym wdrożeniem dyrektywy UE. "Część rozwiązań została już wprowadzona do polskiego prawa w ramach nowelizacji Prawa energetycznego (...) Przepisy wdrażające unijną dyrektywę znalazły się w tzw. Trójpaku energetycznym, w skład którego wchodzi m.in. projekt nowego Prawa energetycznego. Przygotowane przez MG rozwiązania mają dostosować polski rynek energetyczny do unijnych wymogów" - wyjaśniono w komunikacie.
Resort przypomniał, że przedstawiciele Sejmu, w uzgodnieniu z MG, przygotowali poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. "Głównym założeniem dokumentu jest szybkie uzupełnienie wdrożenia dyrektyw unijnych dotyczących energii elektrycznej, gazu oraz odnawialnych źródeł energii. Został on już skierowany do Biura Analiz Sejmowych, następnie w trybie pilnym ma trafić pod obrady komisji sejmowych" - zaznaczył resort.
KE pozwała do Trybunału UE wraz z Polską także Słowenię, która nie wdrożyła w pełni dwóch dyrektyw III pakietu: dyrektywy o energii elektrycznej oraz dyrektywy gazowej.