Trwa ładowanie...
d3c8bgw
31-10-2016 09:11

KE: UE podpisała umowę handlową CETA z Kanadą

Warszawa, 31.10.2016 (ISBnews) - Unia Europejska podpisała umowę gospodarczo-handlową z Kanadą (CETA), poinformowała Komisja Europejska.

d3c8bgw
d3c8bgw

"Dzisiaj prezydent KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący RE Donald Tusk, premier Słowacji Robert Fico, oraz premier Kanady Justin Trudeau podpisali umowę gospodarczo-handlową CETA pomiędzy EU and Kanadą" - czytamy w komunikacie datowanym na 30 października.

"Ta umowa pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować procesy globalizacyjne - poprzez rozwojowe, nowoczesne porozumienia handlowe, które będą stały na straży naszych wartości i wyznaczały nowe standardy globalnego handlu. Poprzez naszą umowę z Kanadą, budujemy most z naszymi najbliższymi sojusznikami, co będzie miało realny wpływ na naszych eksporterów, przedsiębiorców i pracowników. Wiemy z doświadczenia, że handel działa w prosty sposób. Gdy pozbędziemy się niepotrzebnych kosztów nakładającej się na siebie biurokracji, firmy wykorzystają nowe rynki i zatrudnią więcej ludzi" - powiedziała komisarz ds. handlu Cecilia Malmström, cytowana w komunikacie.

Umowa przewiduje m.in. likwidację ok. 99% ceł importowych, co przyniesie europejskim eksporterom wyrobów przemysłowych i rolniczych ponad 500 mln oszczędności rocznie. CETA otwiera również rynek usług ułatwiając dostęp do pracy w Kanadzie inżynierom, księgowym, architektom, podano w materiale.

"Istnieją dowody na to, że umowy o wolnym handlu pobudzają wzrost w Europie oraz rynek pracy. Dla przykładu, eksport krajów UE do Korei Płd. wzrósł o ponad 55% od chwili wejścia w życie umowy handlowej UE-Korea w 2011 r. [?] Średnio każdy dodatkowy 1 mld euro eksportu wspiera 15 tys. miejsc pracy w UE. W Europie 31 mln miejsc pracy zależy od eksportu" - czytamy dalej w komunikacie.

d3c8bgw

Komisja podkreśla, że umowa doprowadzi również do zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, stworzenia przewidywalnych warunków dla inwestorów, a także pomoże w zapobieganiu nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów z UE. Umowa zawiera również gwarancje, które mają zapewnić, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

(ISBnews)

d3c8bgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c8bgw