Trwa ładowanie...
df97lue

KE wydała zalecenia ws. wydobycia gazu łupkowego

22.01. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska przedstawiła w środę zalecenia dla krajów członkowskich dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu z łupków w UE - podała KE w komunikacie...

df97lue
df97lue

22.01. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska przedstawiła w środę zalecenia dla krajów członkowskich dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu z łupków w UE - podała KE w komunikacie prasowym.

"W niektórych częściach Europy z gazem łupkowym wiąże się duże nadzieje. Jest on jednak także źródłem obaw społeczeństwa. W odpowiedzi na wezwanie do działania Komisja opracowała podstawowe zasady, których przestrzeganie pomoże państwom członkowskim w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska i zdrowiem oraz zapewni operatorom i inwestorom przewidywalne warunki prowadzenia działalności" - powiedział cytowany w komunikacie komisarz ds. środowiska Janez Potocnik.

KE wzywa państwa członkowskie w szczególności do: wcześniejszego planowania i oceny potencjalnych łącznych skutków przed udzieleniem koncesji; starannej oceny skutków i zagrożeń dla środowiska naturalnego; zapewniania integralności odwiertów odpowiadającej kryteriom najlepszych praktyk; sprawdzania jakości lokalnej wody, powietrza i gleby przed rozpoczęciem szczelinowania w celu monitorowania wszelkich zmian i sprostania pojawiającym się zagrożeniom; kontroli emisji do atmosfery, w tym emisji gazów cieplarnianych, przez wychwytywanie gazów; informowania społeczeństwa o chemikaliach stosowanych w poszczególnych odwiertach oraz zapewnienia, aby operatorzy stosowali najlepsze praktyki przez cały okres realizacji projektu.

Kraje członkowskie powinny wdrożyć rekomendacje KE w ciągu 6 miesięcy od ich publikacji, a od grudnia informować KE co roku o zastosowanych środkach.

df97lue

"Komisja będzie monitorować realizację zalecenia, korzystając z publicznie dostępnej tablicy wyników, która umożliwi porównanie sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich. Po 18 miesiącach sprawdzi skuteczność tego podejścia" - napisano w komunikacie.

KE wskazała w komunikacie, że w UE doświadczenie w intensywnym szczelinowaniu hydraulicznym, wykorzystywanym przy wydobyciu gazu łupkowego, na dużą skalę jest dotychczas niewielkie, a większość aktów prawnych UE dotyczących ochrony środowiska powstała przed zastosowaniem tej technologii.

"Z tego powodu pewne aspekty środowiskowe nie zostały w pełni uwzględnione w obowiązującym prawodawstwie UE. Taka sytuacja jest źródłem obaw społecznych i wymaga działania na poziomie UE" - napisano. (PAP)

pel/ ana/

df97lue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df97lue