KE: wzrost kwot połowowych na Bałtyku średnio o 12 proc.

KE zaproponowała na 2015 r. wzrost kwot połowowych na Bałtyku średnio o 12 proc. w porównaniu do bieżącego roku. Oznacza to, że wielkość całkowitego połowu będzie mogła wynieść 629 tys. ton. W przypadku niektórych gatunków ryb są jednak obniżki kwot.

03.09.2014 15:10

"W odniesieniu do czterech stad śledzia proponuje się średni wzrost o 31 proc., natomiast w przypadku zachodniego stada dorsza, stada szprota i dwóch stad łososia proponuje się obniżenie całkowitego dopuszczalnego połowu (odpowiednio o 48 proc., 17 proc. i 15 proc.)" - napisała w środowym komunikacie KE.

W przypadku śledzi ze stada zachodniego, po zeszłorocznym zmniejszeniu limitów, teraz Komisja proponuje wzrost poziomu ich połowu o 12 proc.

W związku z tym, że kraje bałtyckie przyjęły w ubiegłym roku niższe kwoty połowowe niż te zaproponowane przez KE, Komisja zaproponowała na 2015 r. zwiększenie uprawnień do połowów w odniesieniu do dwóch największych stad Morza Bałtyckiego, tj. śledzia w centralnej części Morza Bałtyckiego i śledzia w Zatoce Botnickiej (wzrost o odpowiednio 51 proc. i 35 proc.). W odniesieniu do śledzia w Zatoce Ryskiej wielkość kwoty ma zostać zwiększona o 26 proc. i wynieść 38 780 ton.

Według KE w oparciu o tę propozycję wartość uprawnień do połowów stad śledzia w 2015 r. mogłaby wzrosnąć o prawie 80 mln euro i wynieść łącznie 164 mln euro.

Jeśli chodzi o dorsza to KE proponuje obniżenie całkowitych dopuszczalnych połowów ze stada w zachodniej części Bałtyku o 48 proc., do poziomu 8 793 ton. To skutek decyzji Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) o zmianie danych stanowiących podstawę do ustalenia kwot.

Z powodu zmian biologicznych w obrębie stada dorsza we wschodniej części Bałtyku ICES nie mogła przedstawić pełnej oceny tego stada, dlatego KE może zaproponować kwoty w późniejszym terminie, prawdopodobnie jeszcze we wrześniu.

KE zaproponowała dalsze obniżki kwot połowowych dla dwóch stad łososia w basenie głównym oraz w Zatoce Fińskiej - odpowiednio o 8 proc. i 23 proc. Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do szprota, którego kwota połowowa ma zostać zmniejszona o 17 proc. (do poziomu 199 622 ton), a także gładzicy o 5 proc. (do poziomu 3249 ton).

Propozycja KE ma zostać omówiona przez unijnych ministrów na forum Rady ds. Rybołówstwa w dniach 13-14 października. Jej podstawą jest opinia naukowa wydana przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) oraz Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)