Trwa ładowanie...

KE wzywa Rosję do zniesienia embarga na import żywca z UE

KE uznała we wtorek rosyjskie embargo na import żywca z UE, z którego powodu cierpią głównie kraje bałtyckie, za nieuzasadnione oraz niezgodne z zasadami WTO - organizacji, do której Rosja ma niebawem wejść. KE wezwała Rosję do jego natychmiastowego zniesienia.

KE wzywa Rosję do zniesienia embarga na import żywca z UEŹródło: AFP
d3r9gee
d3r9gee

We wspólnym komunikacie komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht i komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej John Dalli wyrazili we wtorek głębokie rozczarowanie decyzją Rosji o wprowadzeniu zakazu importu żywca (trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz) z UE.

Ich zdaniem zakaz jest nieproporcjonalny i nieuzasadniony, bo handel żywcem w żaden sposób nie zagraża zdrowiu obywateli Rosji. Dlatego wezwali Rosję do jego natychmiastowego zniesienia.

Obaj komisarze napisali w tej sprawie wspólny list do władz Rosji. KE zapowiada, że będzie monitorować sytuację i "wykorzysta wszystkie dostępne możliwości, aby zapewnić, że Rosja zniesie ten nieuzasadniony zakaz".

Komisja Europejska uznała, że zakaz importu jest niezgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), a także z zasadami sanitarnymi i fitosanitarnymi, do których Rosja się formalnie zobowiązała w trakcie negocjacji w sprawie jej przystąpienia do WTO.

d3r9gee

- W rezultacie KE uważa, że Rosja wysyła bardzo negatywny sygnał do swoich międzynarodowych partnerów handlowych, jeżeli chodzi o powagę jej podejścia do WTO - oświadczyli komisarze. Przystąpienie Rosji do WTO zostało zatwierdzone w grudniu ubiegłego roku i stanie się efektywne po ratyfikacji przez rosyjski parlament, nie później niż w sierpniu 2012 - przypomniano w komunikacie.

Zakaz importu unijnego żywca (z którego wyłączono zwierzęta do hodowli) do Rosji w szczególności dotknie te państwa członkowskie UE, które eksportują znaczną ilość świń. Chodzi m.in. o kraje bałtyckie - poinformował rzecznik KE.

Władze rosyjskie uzasadniają swój zakaz między innymi nowym wirusem ze Schmallenberga (SBV) oraz chorobą tzw. niebieskiego języka. Zdaniem KE ta argumentacja jest nieodpowiednia, "ponieważ świnie nie są objęte tymi chorobami".

Całkowity unijny eksport żywca (trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz) do Rosji wyniósł w 2011 roku 188 mln euro. Ponieważ zakaz nie dotyczy zwierząt hodowlanych, KE szacuje, że wprowadzone we wtorek embargo dotknie importu o wartości 75 mln euro.

d3r9gee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9gee