Trwa ładowanie...
d1cs8h0
ke

KE zgodzi się na pomoc publiczną na rozbudowę Della w Łodzi

Komisja Europejska zgodzi się na pomoc publiczną w wysokości 52,7 mln euro na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi - wynika z przekazanych PAP informacji, jakie łódzki eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO) uzyskał w KE w czwartek.

Share
d1cs8h0

Komisja Europejska zgodzi się na pomoc publiczną w wysokości 52,7 mln euro na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi - wynika z przekazanych informacji, jakie łódzki eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO) uzyskał w KE.

Pozytywną decyzję w sprawie pomocy dla Della mieli podjąć - według informacji Saryusz-Wolskiego - szefowie gabinetów unijnych komisarzy. We wtorek pomoc, już bez dyskusji, mają zatwierdzić komisarze na cotygodniowym posiedzeniu KE.

_ To dobry finał dla Polski i Łodzi _ - powiedział Saryusz-Wolski.

d1cs8h0

Informacje o zaaprobowaniu pomocy potwierdziły PAP nieoficjalnie źródła w KE, ale zastrzegły, że nie wiadomo, czy decyzja formalnie zostanie ogłoszona już we wtorek, czy później.

Chodzi o pomoc w wysokości 52,7 mln euro dla Dell Products Poland na stworzenie nowego zakładu wytwórczego w Łodzi. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcji komputerów stacjonarnych, laptopów oraz serwerów. Oczekuje się, że dzięki inwestycji powstanie w Łodzi 3 tys. miejsc pracy. Koszty całej inwestycji to 189,58 mln euro.

Region łódzki zgodnie z unijnym prawem kwalifikuje się do pomocy regionalnej jako obszar o wyjątkowo niskim poziomie życia oraz wysokim bezrobociu. Ale w przypadku dużej pomocy KE musi zbadać ryzyko zakłócenia konkurencji. Rozpoczynając w grudniu badanie pomocy, miała wątpliwości co do zgodności projektu z zasadami pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych. Komisja sprawdzała, na ile inwestycja wpłynie na zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa oraz na ile spada zapotrzebowanie na produkty Della.

Pomoc dla Della w Polsce budziła spore kontrowersje w Irlandii. Na początku stycznia koncern poinformował bowiem, że w ciągu najbliższego roku przeniesie produkcję komputerów z irlandzkiego Limerick m.in. do Łodzi. Jest to część planu mającego przynieść koncernowi 3 miliardy dolarów oszczędności. Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o około 1 tys. 900 osób. Ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku.

Fabrykę komputerów Dell uruchomiono w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie, uruchomiony kosztem 200 mln euro. W sierpniu ub. roku pojawiły się medialne doniesienia o sprzedaży łódzkiej fabryki tajwańskiej firmie elektronicznej Foxconn. Dell nie potwierdził tej informacji.

Inga Czerny

d1cs8h0

Podziel się opinią

Share
d1cs8h0
d1cs8h0