Kiedy Ci nie zapłacą?

Za wykonaną pracę czy urlop przysługuje wynagrodzenie. Czy zawsze? Odpowiedź brzmi nie.

Kiedy Ci nie zapłacą?

Za wykonaną pracę czy urlop przysługuje wynagrodzenie. Czy zawsze? Odpowiedź brzmi nie. Istnieją sytuacje, w których pracodawca Ci nie zapłaci, ani nie da Ci płatnego urlopu. Kiedy zapłacą, nawet gdy nie pracujesz?

Nie ma wątpliwości, co do tego, że za wykonanie pracy zgodne z umową przysługuje pracownikowi wynagrodzenie. Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca zapłaci pracownikowi należne wynagrodzenie, mimo, że ten nie wykonał obowiązków. Będzie to miało miejsce wtedy, kiedy pracownik, nie mógł wykonywać pracy z przyczyn pracodawcy. Na przykład ten zaniechał obowiązków względem pracownika, określonych w umowie. Może to być niedostarczenie odpowiednich narzędzi pracy, bez których pracownik nie może wykonywać powierzonych mu zadań. Wynagrodzenie zostanie również wypłacone w sytuacjach kiedy na przykład w pracy zostanie włączony prąd, co uniemożliwi wykonywanie dalszych obowiązków. Wszystkie zaniechania pracy przez pracowników, wynikające z przyczyn niezależnych od nich, powinny być opłacone zgodnie z umową.

Kiedy nie zapłacą?

Inaczej sprawa wygląda, kiedy pracownik sam zaniecha wykonywania obowiązków lub wykona je wadliwie. W tej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia wynagrodzenia lub może je odpowiednie zmniejszyć. Czas przeznaczony na naprawianie błędu przez pracownika również nie podlega wynagrodzeniu. Na przykład: pracownik magazynu, zatrudniony na umowę o pracę, posiada pewne wytyczne na temat pakowania towaru do wysyłki. Do każdej paczki ma spakować 100 zeszytów: 50 A3 i 50 A4. Pracownik wiedząc o wytycznych, przez pomyłkę pakuje po 100 jednakowych zeszytów do paczek i przygotowuje je do wysyłki. Pod koniec pracy zauważa swój błąd i postanawia go naprawić. W tej sytuacji pracodawca może odmówić mu wynagrodzenia.

Kiedy nie zapłacą za urlop?

W pewnych sytuacjach pracodawca musi zapewnić pracownikowi urlop, jednak bezpłatny. Ma to miejsce kiedy pracownik jest radnym i musi wziąć udział w obradach, pracownik ma przeprowadzić zajęcia dydaktyczne w szkole lub innej placówce naukowej (zwolnienie dotyczy maksymalnie 6 godzin w tygodniu), pracownik pełni obowiązki ławnika w sądzie (nie więcej niż 12 dni w roku). Również kiedy pracownik został wezwany do stawienia się przed sądem lub organem administracyjnym, bez względu na charakter wezwania.

MD/AS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)