Trwa ładowanie...
d3ervc2
d3ervc2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kielce/ Rusza głosowanie nad budżetem obywatelskim

Od soboty mieszkańcy Kielc mogą głosować nad projektami w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 r. Pod głosowanie dopuszczono 78 ze 127 zgłoszonych inicjatyw. Najwięcej z nich dotyczy budowy boisk, placów zabaw i stref rekreacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ervc2

Na realizowany w mieście po raz czwarty budżet partycypacyjny, samorząd przeznaczył 5 mln zł. Tzw. zadania małe mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł, a łącznie ich wartość ma wynieść 1,5 mln zł. Zadania duże, to takie których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł - w sumie zarezerwowano na nie pulę 3,5 mln zł.

Na stronie internetowej urzędu miasta opublikowano listę projektów zakwalifikowanych do głosowania i listę projektów odrzuconych. Mogli je zgłaszać mieszkańcy Kielc, którzy ukończyli 16 lat, a projekt musiał zyskać poparcie co najmniej 15 innych osób. Pomysły przez dwa miesiące weryfikowała komisja, złożona m.in. z miejskich urzędników.

Wybierać można z 56 zadań małych i 22 dużych. Najwięcej propozycji dotyczy budowy lub modernizacji boisk przy szkołach i placów zabaw przy przedszkolach, budowy siłowni zewnętrznych oraz stref rekreacji i wypoczynku na kilku osiedlach. Są też inicjatywy związane z remontem chodników i nawierzchni ulic oraz budową miejsc parkingowych.

d3ervc2

Mieszkańcy zaproponowali budowę m.in. wodnego placu zabaw na basenie przy ul. Szczecińskiej, obserwatorium astronomicznego i planetarium na Podkarczówce, parku zabaw dla psów nad kieleckim zalewem oraz toru dla rowerzystów i rolkarzy na osiedlu Słoneczne Wzgórze. Chcą też by w centrum miasta powstał Street Workout Park do treningów siłowych, a w pobliżu rezerwatu geologicznego Kadzielnia - kompleks kamieni wspinaczkowych.

Mieszkańcy zgłosili też pomysły ożywienia zielonymi nasadzeniami głównego miejskiego deptaka - ulicy Henryka Sienkiewicza i stworzenie miejskiego muzeum "pod chmurką", z makietami najbardziej charakterystycznych dla miasta historycznych budynków. Pojawiła się także propozycja wyposażenia magistratu w multimedialne urządzenia, ułatwiające petentom - pełnosprawnym i z dysfunkcjami - korzystanie z usług instytucji.

Odrzucono 49 zadań. Najwięcej z nich dotyczyło inwestycji drogowych. Projektów nie można było dopuścić pod głosowania m.in. ze względu na nieuregulowany stan prawny gruntów, gdzie miały być realizowane lub fakt, iż nieruchomości nie były własnością miasta. Chodziło też o konieczność uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji czy brak możliwości finalizacji zadania w ciągu roku. Część propozycji była sprzeczna z planami inwestycyjnymi samorządu.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono zapis w regulaminie budżetu partycypacyjnego Kielc, o dostępności inwestycji dla ogółu mieszkańców - brak tej cechy, także zdyskwalifikował część pomysłów.

d3ervc2

Jak oceniła w rozmowie z PAP radna miejska Agata Wojda, dzięki innej nowince regulaminowej - wydłużeniu czasu weryfikacji i konsultacji zgłoszonych projektów do dwóch miesięcy oraz możliwości dokonywania w nich zmian merytorycznych przez inicjatorów - poprawiono ok. 20 proc. pomysłów.

Zdaniem Wojdy, nowe zasady są bardziej przyjazne dla kielczan. "Elastyczność ze strony urzędników oraz czas na konsultacje, to też element edukacyjny. Jeśli ludzie dostali kompleksową obsługę projektu - co można i należy poprawić - będą mieli większą łatwość w pisaniu kolejnych projektów w przyszłości" - zauważyła radna.

Szczegóły dotyczące projektów, dane o ich lokalizacji czy szacunkowych kosztach realizacji, można znaleźć na internetowej platformie komunikacyjnej: www.budzetobywatelski.kielce.eu

Głosowanie, rozpoczęło się w sobotę i potrwa do 5 czerwca. Inicjatorzy przedsięwzięć mogą pobrać ze strony internetowej szablon plakat, który po wypełnieniu treścią mogą wydrukować, by promować swój pomysł wśród mieszkańców.

d3ervc2

Głosować można raz - na dowolną liczbę zadań - listownie, internetowo lub wrzucając kartę do urny w magistracie. Mogą to zrobić mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat. Rezultaty zostaną ogłoszone najpóźniej 20 czerwca.

Na poprzednią edycję budżetu partycypacyjnego władze Kielc przeznaczyły niemal 5,6 mln zł. Wśród 16 inwestycji, które będą realizowane w tym roku, znalazły się m.in. budowa boisk, bezpiecznych przejść dla pieszych i siłowni zewnętrznych. Mieszkańcy wybierali spośród 96 projektów, które przeszły formalną weryfikację. Wszystkich zgłoszono 147. Ważne głosy oddało ponad 56 tys. mieszkańców.

W 2014 r. i 2015 r. w mieście zrealizowano przedsięwzięcia na łączną kwotę 10,5 mln zł - zbudowano lub wyremontowanie boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw i ścieki rowerowe.

W woj. świętokrzyskim budżety obywatelskie w 2016 r. procedują też samorządy Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza.

d3ervc2

Podziel się opinią

Share

d3ervc2

d3ervc2