Trwa ładowanie...
d3ervc2
d3ervc2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kielce/ Ruszyła internetowa platforma komunikacji samorządu i mieszkańców

Prowadzenie konsultacji społecznych, planowanie realizacji budżetu obywatelskiego oraz udostępnianie systemu informacji o terenie umożliwia internetowa platforma współpracy z mieszkańcami, uruchomiona przez Urząd Miasta w Kielcach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ervc2

Jak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej sekretarz miasta Kielce Janusz Koza, portal nazwany "Idea Kielce" ma pomóc w tym, by magistrat jeszcze lepiej niż do tej pory służył mieszkańcom w załatwianiu ich spraw - ma on umożliwić kielczanom większy udział w zarządzaniu miastem.

"To będzie jeszcze jedno narzędzie, które ułatwia komunikację dwustronną samorządu i mieszkańców. Widzimy, że jest bardzo duża grupa ludzi, która chętnie posługuje się mediami elektronicznymi, by móc na bieżąco prezentować swoje stanowisko w różnych sprawach. Chcemy, by ta rozmowa skutkowała rzeczywistym poprawianiem i zrobieniem czegoś w mieście" - dodała kierownik Biura ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Urzędu Miasta w Kielcach, Jadwiga Skrobacka.

Platforma składa się z kilku modułów informacyjnych, przystosowanych technicznie do aktywnej komunikacji on-line.

d3ervc2

"Wypowiedz się" - to moduł dialogu społecznego, służący m. in. przeprowadzaniu ankiet. Był on już wykorzystany w ostatnich tygodniach przy zbieraniu pomysłów kielczan na przyszłe zagospodarowanie Skweru im. Ireny Sendlerowej w Śródmieściu. Wypowiedziało się ok. 1500 osób, a w kolejnym etapie konsultacji będą uwzględnione ich sugestie.

Inny z modułów pozwala na przeprowadzenie konsultacji społecznych przy opracowywaniu m. in. projektów strategii rozwojowych miasta czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z kolei "Budżet obywatelski" to serwis wspierający przeprowadzenie budżetu partycypacyjnego na wszystkich etapach przedsięwzięcia - umożliwia też śledzenie postępów ich realizacji. Moduł ten był już testowany podczas dwóch ostatnich edycji budżetu obywatelskiego w Kielcach.

Platforma ułatwia dostęp do kieleckiego Geoportalu - strony internetowej, zawierającą mapy satelitarne Kielc z danymi dotyczącymi m. in. działek, zagospodarowania terenu i inwestycji, która funkcjonuje od 2009 r. oraz do internetowej telewizji magistratu, prezentującej informacje z ratusza i najważniejsze wydarzenia w Kielcach.

Jeden z modułów ma też przybliżać zagadnienia związane z dążeniem miasta do osiągnięcia trwałego i zrównoważonego rozwoju. "Chodzi o takie zarządzanie miastem, by jak najlepiej wykorzystywać zasoby, które ono posiada - kapitał społeczny, gospodarczy i środowiskowy" - wyjaśniała Skrobacka.

d3ervc2

Serwis ten zawiera dane liczbowe, wskaźniki, mapy i wykresy, pozwalające na prowadzenie analiz w najważniejszych dziedzinach życia w Kielcach w ostatnich latach. Dotyczą m. in. demografii, gospodarki, zagadnień związanych z ubóstwem, edukacją, środowiskiem, komunikacją, ochroną przyrody. "Chodzi o to, by udostępniać jak najszerzej informacje na temat kapitałów, którym chcemy zarządzać i jednocześnie poprzez zapoznawanie ludzi z tymi danymi, umożliwiać im przedstawianie własnych wizji. Mieszkańcy muszą być włączeni w ideę podnoszenia jakości życia" - podkreśliła Skrobacka.

Platforma "Idea Kielce" ma być dalej rozwijana. Niedługo pod adresem www. idea. kielce. eu będzie można na niej znaleźć informacje o wszystkich inwestycjach zrealizowanych przez miejski samorząd od 2002 r.

Portal zostanie także technicznie powiązany z miejskimi instytucjami związanymi np. z transportem publicznym - będą one mogły wykorzystywać możliwość serwisu, do konsultowania własnych inicjatyw. Z kolei ankiety dotyczące istotnych dla kielczan przedsięwzięć, dzięki portalowi będą mogły także udostępniać podmioty, które nie są związane z samorządem - np. spółdzielnie mieszkaniowe czy stowarzyszenia.

d3ervc2

Podziel się opinią

Share

d3ervc2

d3ervc2