Trwa ładowanie...

Kierowcy się ucieszą. Łatwo sprawdzą dane o swoim aucie

Już nie tylko urzędnicy mogą korzystać z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło udostępniać je właścicielom samochodów. Aby skorzystać z bezpłatnej usługi trzeba jednak spełnić jeden warunek.

Share
Kierowcy się ucieszą. Łatwo sprawdzą dane o swoim aucieŹródło: East News, fot: East News
d2mfln9

W ramach modernizacji CEPiK 2.0 resort cyfryzacji uruchomił bezpłatną e-usługę "Mój Pojazd". Dzięki niemu właściciele pojazdów dostali dostęp do zgromadzonych w niej danych.
- Nie pamiętasz, kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta? Teraz to żaden problem - zapewnia zachwalając usługę Ministerstwo Cyfryzacji.

Co konkretnie można sprawdzić w "Moim Pojeździe"? Poza marką, typem i numerem VIN użytkownik dostaje dostęp do informacji o dacie pierwszej rejestracji, terminie badania technicznego, pojemności i mocy silnika, liczbie miejsc czy dopuszczalnej masie pojazdu. Usługa pozwala też na wgląd w historię pojazdu: dzięki niej można sobie szybko przypomnieć m.in. daty wyrejestrowania czy zbycia auta, zawarcia i wygaśnięcia polisy, jej numer, nazwę zakładu ubezpieczeń czy stan licznika przy ostatnim badaniu technicznym. Wszystkie dane można w łatwy sposób wyeksportować do formatu PDF, co może się przydać np. podczas sprzedaży samochodu.

Zobacz też: To koniec papierowych L4, które znamy

Ministerstwo zapewnia, że w przyszłości usługa będzie rozbudowywana o kolejne funkcjonalności, zwiększy się też zakres udostępnianych danych o pojeździe - np. o szkody.

d2mfln9

Żeby skorzystać z usługi trzeba się jednak postarać o tzw. profil zaufany. To darmowe narzędzie. Dzięki niemu urzędnicy mogą zweryfikować tożsamość obywateli. Profil pozwala na załatwienie urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Dziś takich profili jest w Polsce ponad 1,4 mln. Sam profil zaufany też można założyć nie opuszczając domu - jeśli jest się klientem platformy usług pocztowych Envelo lub siedmiu dużych banków detalicznych. Można też zarejestrować się online, a następnie potwierdzić swoją tożsamość odwiedzając jeden z urzędów.

Kiedy już zdobędziemy profil zaufany, wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl i poszukać na niej zakładki "Kierowcy i pojazdy". Tam zejdziemy usługę "Mój Pojazd".

d2mfln9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mfln9
d2mfln9