KIG: zbrojenia źródłem postępu, trzeba wspierać technologie podwójnego zastosowania
Przemysł obronny generuje nowe technologie, które mogą też znaleźć zastosowanie cywilne, innowacyjne projekty potrzebują wsparcia i stabilnego finansowania - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w czwartek przez Krajową Izbę Gospodarczą.
"Przemysł obronny jest miejscem innowacyjnym, jest wiele przykładów, że codzienny postęp ma źródła w przemyśle zbrojeniowym" - powiedział prezes KIG Andrzej Arendarski.
Były wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz mówił o wysokich wymaganiach dotyczących certyfikacji i standaryzacji, jakie musi spełnić firma, by dostarczać komponenty np. przemysłowi lotniczemu. Taki proces - powiedział - trwa latami.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak zwróciła uwagę, że PARP nie może - ze względu na regulacje unijne - dofinansowywać projektów czysto zbrojeniowych, ma natomiast prawo wspierać finansowo technologie podwójnego zastosowania.
Krzysztof Krystowski, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik, jednej z dwóch firm wykluczonych z końcowego etapu postępowania na śmigłowce dla armii, mówił o dwojakim podejściu do zamówień dla wojska.
"Jedno eksponuje element polityki zagranicznej- że zyskujemy wdzięczność, wzmacniany sojusze, a to zwiększa bezpieczeństwo kraju. Drugi punkt widzenia, którego jestem zwolennikiem, że państwo powinno ze względu na suwerenność wzmacniać własne siły zbrojne i własny przemysł obronny, bo jest on integralnym i istotnym elementem systemu obronnego państwa" - mówił Krystowski.
W ocenie KIG wybór do końcowych testów śmigłowca Caracal produkcji Airbus Helicopters został podjęty przez MON bez uwzględnienia interesów zakładów już produkujących śmigłowce w Polsce - PZL-Świdnik i PZL Mielec. Krzysztof Łaba z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę, że Polska w stosunku do PKB przeznacza na prace badawczo-rozwojowe 15 razy mniej środków niż Niemcy.
KIG rekomenduje intensywniejszą współpracę nauki z biznesem i wymianę informacji o wzajemnych możliwościach, stabilne finansowanie projektów dotyczących innowacyjnych technologii a także wprowadzenie sprzyjających im rozwiązań podatkowych.
Powstała w 1990 r. Krajowa Izba Gospodarcza reprezentuje ponad 150 organizacji biznesowych. Stawia sobie za cel promocję polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej i budowę korzystnego wizerunku Polski w świecie.