Trwa ładowanie...

Klienci pozywają polski bank

Credit Agricole, dawny Lukas Bank, został pozwany przez grupę swoich klientów, którzy w latach 2004-2009 wzięli w tym banku kredyt hipoteczny. Chcą odzyskać składki za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Suma tych składek dla poszczególnych klientów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Klienci pozywają polski bankŹródło: Fotolia, fot: styleuneed
d31tna0
d31tna0

Credit Agricole, dawny Lukas Bank, został pozwany przez grupę swoich klientów, którzy w latach 2004-2009 wzięli w tym banku kredyt hipoteczny. Chcą odzyskać składki za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Suma składek dla poszczególnych klientów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

W 2009 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok, w którym orzekł, że praktyka ubezpieczania niskiego wkładu własnego jest niedozwolona. Jednocześnie nakazał wszystkim bankom wycofanie zapisów, które naruszały interesy konsumentów. Bank musiał zmienić zapisy swoich umów i regulaminów.

Co oznaczał obowiązek ubezpieczeniowy? Klienci, którzy nie mieli wystarczającej sumy na własny wkład w zakup nieruchomości, byli zmuszani do podpisywania umowy ubezpieczenia z tego tytułu. Problem polegał na tym, że nie miały wyboru ani towarzystwa ubezpieczeniowego czy płatności w ratach, a składka nie podlegała zwrotowi nawet w sytuacji, gdy klient uzbierał już pieniądze na wkład własny.

- Mówiąc wprost: bank przerzucił na klientów ryzyko prowadzenia własnej działalności. Według nas to bezpodstawne wzbogacenie banku - wyjaśnia mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Joanna Smereczańska- Smulczyk i Wspólnicy.

d31tna0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31tna0