Trwa ładowanie...
Parkiet
bank spółdzielczy

Kłopoty przez pechową lokatę

Ubiegłorocznemu kryzysowi finansowemu w Islandii możemy zawdzięczać zmiany na rynku bankowości spółdzielczej.
Share
Kłopoty przez pechową lokatę
Źródło: Jupiterimages
dw3xehq

Mazowiecki Bank Regionalny, najmniejszy spośród trzech istniejących banków, które zrzeszają banki spółdzielcze w Polsce, został zmuszony do przeprowadzenia emisji akcji. Musi zasypać dziurę w bilansie, do jakiej doprowadziła nietrafiona lokata w Islandii, która w ubiegłym roku przeżyła poważny kryzys finansowy, a wiele banków upadło lub znalazło się na krawędzi upadłości.

*Wskazanie do emisji *

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w grę wchodzi kwota rzędu 50 mln zł. Już z oficjalnych dokumentów MR Banku, zamieszczonych na jego stronach internetowych, można się dowiedzieć, że na należności od instytucji finansowych została zawiązana rezerwa w wysokości 40 mln zł. W efekcie bank, który jeszcze na koniec III kwartału 2008 r. wykazywał blisko 10 mln zł zysku netto, w końcu grudnia miał 30 mln zł straty. Ujemny wynik doprowadził do tego, że współczynnik wypłacalności obniżył się poniżej 8 proc. wymaganych przez nadzór. W efekcie w lutym i w marcu Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadziła w MR Banku inspekcję. Napisał o tym w swojej opinii audytor banku, firma Modzelewski i Wspólnicy - Audyt.

dw3xehq

"Według naszej oceny, biorąc pod uwagę także wyniki inspekcji KNF, istnieje wskazanie do zwiększenia funduszy własnych banku" - stwierdził ponadto biegły rewident.

*Chętny do przejęcia *

Emisja została uchwalona w czerwcu. Właśnie dzięki niej pojawiła się możliwość zmian w strukturze sektora bankowości spółdzielczej. Kandydatem do objęcia jej największej części okazał się bowiem Bank Polskiej Spółdzielczości - największy z trójki instytucji zrzeszających.

_ Maksymalna wartość emisji to 15 mln zł. W pierwszym podejściu banki spółdzielcze mogły nabyć papiery za 8 mln zł. My zgłosiliśmy ofertę kupna akcji MR Banku o wartości 7 mln zł _ - mówi Mirosław Potulski, prezes BPS.

dw3xehq

Wyjaśnia, że w efekcie jego instytucja dysponowałaby ok. 16-proc. udziałem w Mazowieckim Banku Regionalnym. Ponadto BPS mógłby liczyć na niemal tyle samo głosów banków spółdzielczych (to one są największymi akcjonariuszami instytucji zrzeszających). W efekcie BPS chciałby przyłączyć MR Bank i dodatkowo umocnić swoją pozycję jako największe zrzeszenie banków spółdzielczych w kraju.

Na razie zarząd MR Banku nie zdecydował o ostatecznym kształcie emisji. Prezes Danuta Kowalczyk była w minionym tygodniu na urlopie.

*Duzi zmieniają zrzeszenie *

Część banków spółdzielczych nie czeka na ostateczne rozstrzygnięcia i już teraz opuszcza zrzeszenie MR Banku._ Od początku roku nawiązaliśmy współpracę z czterema BS-ami z tego zrzeszenia. Wiem, że kilka kolejnych banków podjęło decyzje o przejściu do naszego zrzeszenia. Wśród nich są trzy największe instytucje, których łączne aktywa wynoszą około 1,2 mld zł _ - mówi Mirosław Potulski.

W końcu I kwartału łączne aktywa banków należących do zrzeszenia MR Banku wynosiły 7,1 mld zł.

Tomasz Brzeziński, Łukasz Wilkowicz
PARKIET

dw3xehq

Podziel się opinią

Share
dw3xehq
dw3xehq