Trwa ładowanie...
dnwz0ia
08-03-2017 20:45

Klub Kukiz'15 proponuje uproszczenie deklaracji VAT

Jednostronicowa deklaracja VAT z sześcioma rubrykami w miejsce obecnych dwóch stron i 60 rubryk - zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT autorstwa posłów Kukiz'15, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

dnwz0ia
dnwz0ia

Projekt ustawy, jak twierdzą wnioskodawcy, ma na celu uproszczenie zasad rozliczania VAT przez polskie firmy przez uproszczenie obecnego wzoru deklaracji VAT.

"Obecnie obowiązujący formularz deklaracji ma dwie strony i zawiera 60 rubryk do wypełnienia. Proponuje się zastąpienie tej deklaracji, deklaracją jednostronicową, zawierającą jedynie sześć pól. Projektodawcy proponują więc wprowadzenie wzoru deklaracji VAT z minimalną liczbą pól do wypełnienia wymaganą przez Unię Europejską" - głosi uzasadnienie.

Wnioskodawcy argumentują bowiem, że "obecnie obowiązujący, skomplikowany wzór deklaracji VAT nie znajduje uzasadnienia, ponieważ wymaga od przedsiębiorców przekazywania danych, które nie są istotne z perspektywy Ministerstwa Finansów".

"Według obliczeń Banku Światowego rozliczenie VAT zajmuje polskim przedsiębiorcom około 98 godzin w roku" - argumentował w imieniu wnioskodawców Jakub Kulesza (Kukiz'15). "Tymczasem w Irlandii czy Wielkiej Brytanii to 25-30 godzin" - dodał.

dnwz0ia

Proponowany przez klub Kukiz'15 wzór deklaracji, podkreślał Kulesza, jest właśnie oparty na wzorach obowiązujących w tych krajach.

Przedstawiciele wszystkich klubów opowiedzieli się za skierowaniem projektu do dalszych pracach w komisji.

Wiceminister finansów Paweł Gruza uznał projekt za częściowo "akceptowalny", choć, jak dodał, "nie rozumie trybu, w jakim Sejm ma określać wzór deklaracji, co jest prerogatywą ministra finansów".

dnwz0ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnwz0ia