KNF chce złagodzić rekomendację, zdolność kredytowa liczona na 30 lat, LTV 100 proc. do '13 (opis)
21.12. Warszawa (PAP) - KNF chce złagodzić Rekomendację S i w jej noweli proponuje wydłużenie maksymalnego okresu przyjmowanego do liczenia zdolności kredytowej do 30 lat z 25 lat...
21.12.2012 | aktual.: 21.12.2012 14:38
21.12. Warszawa (PAP) - KNF chce złagodzić Rekomendację S i w jej noweli proponuje wydłużenie maksymalnego okresu przyjmowanego do liczenia zdolności kredytowej do 30 lat z 25 lat obecnie. Maksymalny LtV dla kredytów hipotecznych udzielonych do końca 2013 roku wynosić ma 100 proc., a od 2015 roku 80/90 proc.
KNF podała, że dla ekspozycji powstałych w 2014 roku poziom wskaźnika LtV może osiągnąć 90 proc.
Docelowo LtV w momencie udzielenia kredytu nie powinien przekraczać 80 proc. lub 90 proc. w przypadku gdy część ekspozycji przekraczająca 80 proc. LtV jest odpowiednio ubezpieczona.
Komisja w projekcie rekomendacji dopuszcza możliwość wniesienia przez kredytobiorcę wkładu własnego poprzez rządowy czy regionalny program wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
"Naszym założeniem jest takie oddziaływanie, które w małym stopniu będzie wpływało na dotychczasowe działanie banków. Mamy system stabilny, co oznacza, że nie ma powodów byśmy mieli stosować krótkie terminy na dostosowanie. Chcemy, by klienci nie byli zaskakiwani, by był długi czas, by wszystkie strony mogły się przygotować do czegoś, co jest elementem zwiększającym długoterminowo stabilność sektora" - powiedział w piątek Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.
W projekcie ustalono okres 35 lat jako maksymalnej długości okresu kredytowania. Banki powinny jednak rekomendować nie przekraczanie 25 letniego okresu kredytowania.
KNF proponuje ponadto wydłużenie maksymalnego okresu przyjmowanego na potrzeby analizy zdolności kredytowej z obecnych 25 lat do 30 lat.
KNF planuje zrezygnować z regulacyjnego ustalenia maksymalnej wartości DtI (długu do dochodu)
i chce, by banki same ustalały wewnętrzne limity w tym zakresie.
W projekcie wskazano poziom DtI na 40 proc. dla klientów o dochodach nieprzekraczających przeciętnego poziomu wynagrodzenia w danym regionie zamieszkania oraz 50 proc. DtI dla pozostałych klientów, jako poziomów wymagających szczególnej uwagi. Poziomy te mogą zostać przekroczone ale, jak podał KNF, ma to być świadoma akceptacja podwyższonego ryzyka po stronie banku, jak i klienta.
Komisja chce ograniczyć kredytowanie w walutach obcych i proponuje, by banki udzielały klientom detalicznym kredytów wyłącznie w walucie w jakiej uzyskują oni dochód.
KNF proponuje także uelastycznienie podejścia w zakresie udzielania kredytów klientom otrzymującym nieregularne lub niestabilne dochody.
Komisja poinformowała w piątek, że przesłała do konsultacji z sektorem bankowym projekt nowelizacji Rekomendacji S. Banki mogą zgłaszać swoje uwagi do dokumentu do 18 stycznia.
KNF zakłada, że nowa rekomendacja będzie obowiązywać od marca 2013 roku. Komisja oczekuje, że banki będą stosować się do rekomendacji nie później niż w terminie pół roku od jej uchwalenia.(PAP)
seb/ jtt/