Trwa ładowanie...
dxg07l0
01-12-2014 11:25

KNF przekazała do konsultacji projekty Rekomendacji A-skok i Rekomendacji B-skok

Warszawa, 01.12.2014 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego opracowała i przekazała do konsultacji publicznych projekty dwóch Rekomendacji  A-skok  i Rekomendacji B-skok dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych. Pierwsza dotyczy zarządzana ekspozycjami kredytowymi, a druga dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego. Celem Rekomendacji jest ograniczenie ryzyka kredytowego występującego w działalności Kas, poinformowała KNF.  Komisja oczekuje, że obie Rekomendacje zostaną wprowadzone w życie nie później niż do 30 marca 2016 r.

dxg07l0
dxg07l0

Postanowienia Rekomendacji A-skok dotyczą kredytów i pożyczek niezabezpieczonych, jak też określają podejście do ekspozycji zabezpieczonych, w tym wynikające ze specyfiki przyjmowanych zabezpieczeń, w szczególności najpopularniejszych w kasach zabezpieczeń - w formie poręczeń oraz zabezpieczeń na nieruchomościach.

Postanowienia Rekomendacji A-skok w wybranych obszarach są analogiczne lub zbliżone do wymogów w stosunku do sektora bankowego, podkreśla KNF.

"Rekomendacja musi brać pod uwagę ryzyko i nieprawidłowości w działalności kas zidentyfikowane w trakcie procesów inspekcyjnych oraz nadzoru analitycznego nad sektorem skok (oraz będące ich skutkiem, sytuację finansową kas i jakość ich portfeli kredytowych), jak również swoiste ograniczenia wynikające ze zróżnicowania sektora skok. Dlatego w niektórych przypadkach postanowienia zawarte w dokumencie są odmienne lub ostrzejsze niż określone dla banków" - czytamy w raporcie.

KNF podała, że Rekomendacja A-skok wskazuje na konieczność posiadania przez wszystkie kasy sformalizowanych zasad zarządzania ryzykiem kredytowym, spójnych z celami strategicznymi i ogólnymi założeniami kasy w zakresie zarządzania ryzykiem występującym w działalności.

dxg07l0

"W szczególności przewiduje ona, iż zarząd zatwierdza maksymalne poziomy wskaźników DtI oraz LtV, a następnie informuje radę nadzorczą i Kasę Krajową o przyjętych parametrach. Rekomendacja wskazuje czynniki, jakie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu parametrów DtI i LtV" - czytamy dalej.

Nadzór przedstawił także zalecane minimalne wymogi w zakresie podejścia do ekspozycji wysokokwotowych oraz kredytów zabezpieczonych hipotecznie.

"Dla ekspozycji wysokokwotowych kasy powinny zachować szczególną ostrożność w zakresie oceny zdolności kredytowej, monitorowania spłaty kredytu oraz zdolności kredytowej kredytobiorcy, a także przyjmowanych zabezpieczeń. W opinii nadzoru należy także uzależnić możliwość otrzymania kredytu wysokokwotowego od długości współpracy kredytobiorcy z kasą" - czytamy dalej.

Rekomendacja przewiduje możliwość stosowania uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej, jednak warunkiem byłoby posiadanie minimum rocznego doświadczenia w wykorzystywaniu tych narzędzi oraz uzyskiwanie wyników porównywalnych do wyników oceny zdolności kredytowej w oparciu o zasady standardowe.

dxg07l0

Komisja odniosła się także do zagadnień związanych z restrukturyzacją kredytów. Dokument precyzuje oczekiwania nadzoru dotyczące możliwości rozpoczęcia stosowania przez skoki zasad uproszczonych.

W kontekście przyjmowanych przez kasy zabezpieczeń wskazana została maksymalna kwota ekspozycji wobec członka kasy, w przypadku której zabezpieczenie nie jest wymagane, tj. poziom 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS.

Rekomendacja zawiera także postanowienia w zakresie zabezpieczeń w formie poręczeń, w tym m.in. dotyczące przeprowadzania oceny zdolności kredytowej poręczycieli analogicznie do wymagań wobec kredytobiorcy w momencie udzielania kredytu oraz w momencie jego ewentualnej restrukturyzacji.

dxg07l0

Według nadzoru, Kasy powinny posiadać limity pozwalające kontrolować i ograniczać ryzyko portfela ekspozycji kredytowych oraz portfeli poszczególnych rodzajów ekspozycji.

Limity powinny odzwierciedlać zróżnicowanie ekspozycji kredytowych i zabezpieczeń. Każdy produkt powinien mieć określony maksymalny poziom pojedynczej ekspozycji z uwzględnieniem segmentacji członków. W przypadku kredytów udzielanych na okres powyżej 15 lat, kasa powinna wskazać finansujące te kredyty pasywa o odpowiednim okresie zapadalności.

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontroli wewnętrznej w SKOK niezbędne jest sformalizowanie jej funkcjonowania, poprzez przyjęcie przez zarząd kasy pisemnej regulacji wewnętrznej określającej zasady i sposób sprawowania kontroli. Celem wzmocnienia mechanizmów kontrolnych określono, jakie elementy procesu kredytowego powinny być w szczególności kontrolowane.

dxg07l0

Dokument zawiera również postanowienia odnoszące się do relacji z kredytobiorcami. Przed zawarciem umowy kredytowej kredytobiorcy powinni otrzymać odpowiednie informacje na temat warunków i kosztów kredytu. Postanowienia Rekomendacji określają dobrą praktykę w zakresie wymogów, jakie stawiane są kredytodawcom w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

KNF skierowała także do konsultacji Rekomendację B-skok, której celem jest ujednolicenie zasad ładu korporacyjnego stosowanych w kasach, a nie wskazanie konkretnych, adekwatnych dla wszystkich kas rozwiązań w tym zakresie, dlatego podstawową generalną zasadą wdrażania i stosowania rekomendacji powinna być zasada proporcjonalności.

"W myśl tej zasady przyjmowane rozwiązania w zakresie ładu korporacyjnego powinny być odpowiednie, proporcjonalne do rozmiarów i specyfiki działalności danej kasy oraz racjonalne z punktu widzenia rzeczywistych potrzeb i rachunku ekonomicznego. Przyjmowane rozwiązania powinny również uwzględniać natężenie więzi łączącej członków kasy" - podała Komisja.

dxg07l0

Rekomendacja B-skok obejmuje następujące obszary: organizacja i struktura organizacyjna kasy, organy kasy, członkostwo w kasie i więź, outsourcing działalności, kluczowe systemy i funkcje wewnętrzne.

Zarówno Rekomendacja A skok, jak i B skok formułują w kilku obszarach oczekiwania nadzoru wobec Kasy Krajowej, wynikające z jej szczególnej roli w sektorze skok.

KNF oczekuje, że w celu zapewnienia jak najsprawniejszego wdrożenia postanowień Rekomendacji przez skoki oraz ograniczenia obciążeń organizacyjnych dla kas związanych z tym procesem, Kasa Krajowa weźmie aktywny udział w tym procesie.

Projekty Rekomendacji A-skok i Rekomendacji B-skok zostały przekazane do konsultacji publicznych, w tym skoków, prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz wybranych firm audytorskich. Informacja o konsultacjach zostanie skierowana także do Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU).

Komisja oczekuje, aby Rekomendacje-A i B-skok zostaną wprowadzone nie później niż do 31 marca 2016 r.

(ISBnews)

dxg07l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxg07l0