Trwa ładowanie...
d1pl8zr

KNF utrzymała w mocy kary dla Bertranda Le Guerna i Marka Pietruszewskiego

Warszawa, 15.01.2016 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) utrzymała w mocy decyzję o nałożeniu na Bertranda Le Guerna kary pieniężnej w wysokości 180 tys. zł a na Marka Pietruszewskiego kary pieniężnej w wysokości 150 tys. zł za rozpowszechnienie w raporcie bieżącym Petrolinvest z 23 sierpnia 2011 r. nierzetelnych informacji, podała Komisja.

Share
d1pl8zr

"W związku z otrzymaniem potwierdzenia doręczenia decyzji, Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje do publicznej wiadomości informację o decyzji z dnia 17 grudnia 2015 r., w sprawie utrzymania w mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 2 września 2014 r. w części, w której nakłada na Bertranda Le Guerna karę pieniężną w wysokości 180 000 zł oraz na Marka Pietruszewskiego karę pieniężną w wysokości 150 000 zł w związku z naruszeniem art. 39 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o obrocie w związku z rozpowszechnianiem w raporcie bieżącym nr 81/2011 spółki Petrolinvest S.A. przekazanym w dniu 23 sierpnia 2011 r. nierzetelnych informacji, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie akcji spółki" - czytamy w komunikacie.

KNF ustaliła, że Petrolinvest przekazał w raporcie bieżącym informacje wskazujące na odkrycie złoża na odwiercie Shyrak 1 w Kazachstanie. "Spółka w tym dniu nie miała danych pozwalających potwierdzić, czy na terenie obiektu Shyrak możliwe będzie prowadzenie ekonomicznie uzasadnionego wydobycia węglowodorów" - czytamy dalej.

Zdaniem Komisji, Bertrand Le Guern oraz Marek Pietruszewski naruszyli art. 39 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o obrocie, ponieważ rozpowszechnili za pomocą środków masowego przekazu nierzetelne informacje dotyczące prac prowadzonych przez spółkę OTG na odwiercie Shyrak 1.

d1pl8zr

Komisja wskazała też, że manipulacja dotyczyła okoliczności istotnych z uwagi na charakter prowadzonej przez Spółkę działalności, tj. inwestycje w spółki poszukujące węglowodorów.

"Komisja wskazuje, że rozpowszechnianie informacji nierzetelnych naraża uczestników rynku na ryzyko błędnego postrzegania sytuacji czy działań spółki publicznej oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych w warunkach niewłaściwej relacji ceny do sytuacji tej spółki" - napisała także KNF.

(ISBnews)

d1pl8zr

Podziel się opinią

Share
d1pl8zr
d1pl8zr