Trwa ładowanie...
filar
19-02-2007 18:00

KNF: ZUS nie może zarządzać emeryturami z II filara

ZUS nie może zarządzać środkami
zgromadzonymi w otwartych funduszach emerytalnych (OFE),
stanowiących II filar systemu ubezpieczeń społecznych; byłoby to
złamaniem zasad reformy emerytalnej - wynika ze stanowiska Komisji
Nadzoru Finansowego (KNF).

KNF: ZUS nie może zarządzać emeryturami z II filaraŹródło: WP.PL
d32yau2
d32yau2

"Nie jest możliwe stworzenie faktycznego oraz prawnego monopolu poprzez przyznanie prawa do oferowania emerytur dożywotnich wyłącznie jednemu podmiotowi i to niezależnie od tego, czy byłby to podmiot o charakterze publicznym czy też prywatnym" - czytamy w stanowisku nadzoru, zamieszczonym w poniedziałek na stronach internetowych KNF.

KNF wskazała, że obywatele podpisujący umowy z wybranym OFE byli świadomi, że prawo zapewni im wybór, gdzie wykupią swoją dożywotnią emeryturę. Przyjęcie innych rozwiązań "mogłoby zostać uznane za działanie naruszające zasadę zaufania obywateli do państwa" - uważa KNF.

Wypłaty emerytur ze zreformowanego systemu emerytalnego powinny zacząć się w 2009 r., jednak brakuje ustawy regulującej działanie zakładów emerytalnych (miałyby wypłacać świadczenia z II filara). Ministerstwo Pracy chciało, by zarządzanie środkami z OFE i wypłaty przejął ZUS.

KNF podkreśliła, że członek OFE ma prawnie zagwarantowany wybór firmy, która będzie mu wypłacać emeryturę dożywotnią, co oznacza również, że takich podmiotów winno być przynajmniej dwa.

d32yau2

"Skoro zatem osoby przystępujące do funduszu emerytalnego świadome były, iż ustawodawca przyznał im prawo wyboru podmiotu, w którym wykupią one emeryturę dożywotnią, to nie można obecnie na mocy przepisów szczególnych tego uprawnienia im ograniczać, czy wręcz wyłączać poprzez wprowadzenie prawnego monopolu instytucji państwowej (np. ZUS) jako podmiotu oferującego emeryturę dożywotnią" - czytamy w stanowisku KNF.

KNF podkreśliła, że wciąż nie jest znany ostateczny kształt systemu emerytalnego, choć do rozpoczęcia wypłat zostało mało czasu. Przypomina, że ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych w art. 111 stwierdza jedynie, iż wypłata środków z OFE "następuje przez przeniesienie tych środków do wskazanego przez członka funduszu emerytalnego zakładu ubezpieczeń emerytalnych". Projekt ustawy o zakładach emerytalnych wpłynął co prawda do Sejmu w czerwcu 1998 r., jednak nie został uchwalony. Zdaniem KNF, należy wreszcie podjąć decyzję o tym, kto i jak będzie wypłacał emerytury z OFE, bo "proces ten będzie długotrwały; obfitować będzie w liczne spory i kontrowersje".

KNF omawia w swoim stanowisku różne dotychczasowe koncepcje wypłat: m.in. przygotowaną na etapie wdrażania reformy emerytalnej, późniejsze projekty Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz opracowanie Banku Światowego.

We wnioskach KNF zwraca uwagę, że przyszli dostarczyciele emerytur muszą mieć czas na przygotowanie do wypłat. Nie przesądzając o ostatecznym kształcie systemu, proponuje, by na początek dostępne były tylko emerytury dożywotnie, których dostawcami miałyby być istniejące już firmy, nadzorowane przez KNF. KNF dla ZUS przewiduje funkcję centralnego akwizytora oraz podmiotu przesyłającego pieniądze do emerytów.

d32yau2

"System emerytalny powinien być maksymalnie przejrzysty, prosty i stabilny, a ponadto przewidywalny" - podkreśliła KNF zwracając uwagę, że rozwiązania dotyczą milionów członków OFE.

Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata, pytana przez PAP, czy podtrzymuje swoje stanowisko, iż najlepszą instytucją do wypłaty środków z OFE jest ZUS, powiedziała: _ My jako Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie zmieniliśmy na dziś swojego Stanowiska _.

Opracowanie KNF oceniła jako "interesujące" i dodała, że jest ono w części zbieżne ze stanowiskiem resortu pracy, m.in. w kwestii pilności opracowania rozwiązań.

W 15 OFE jest 12,5 mln osób. Na koniec stycznia br. fundusze zarządzały aktywami w wysokości ponad 121,5 mld zł.

Raport KNF został przekazany premierowi.

d32yau2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32yau2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj