Knight Frank: Współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie najwyższy od 10 lat
Współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie wzrósł o 1,5 pp. w ciągu minionych trzech miesięcy i przekroczył 15 proc. na koniec II kwartału, osiągając poziom nienotowany od 10 lat. Największy wzrost wolumenu niewynajętej powierzchni odnotowano w centrum miasta, gdzie współczynnik pustostanów sięgnął 16,3 proc., wynika z raportu "Rynek biurowy w Warszawie w II kw. 2014 r.", przygotowanego przez Knight Frank.
- Wskaźniki obrazujące sytuację na warszawskim rynku biurowym po II kwartale 2014 roku nie napawają optymizmem. Podaż powierzchni biurowej rośnie w szybkim tempie, ale jednocześnie obserwujemy słabnący popyt, co z kolei skutkuje istotnym wzrostem wskaźnika pustostanów - wskazuje dyrektor działu badań rynku w Knight Frank Elżbieta Czerpak, cytowana w komunikacie.
Deweloperzy zgodnie z harmonogramami dostarczyli na rynek znaczący wolumen nowej podaży. W II kwartale tego roku zakończono budowę 7 inwestycji, które powiększyły warszawskie zasoby o 107.500 m2. Jest to około 25 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i ponad 40 proc. więcej w skali roku.
Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł około 130.800 m2 w II kw. 2014 roku. Był to rezultat tylko o 4 proc. niższy w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale jednocześnie o 27 proc. niższy niż wolumen transakcji zawartych na rynku biurowym w analogicznym okresie 2013 roku.
- W obecnej sytuacji rynkowej przyrost zasobów powierzchni biurowej przekłada się na wzrost pustostanów, ponieważ popyt na rynku biurowym jest nieco słabszy niż w poprzednim kwartale, a rynek nie jest w stanie zbilansować takiego tempa wzrostu podaży - podkreśliła Czerpak.
Dyrektor dodaje, że po obniżkach czynszów notowanych w poprzednich kwartałach zaobserwowaliśmy w ciągu minionych trzech miesięcy stabilizację stawek wywoławczych.
Na koniec II kw. 2014 roku stawki wywoławcze za powierzchnię biurową w budynkach zlokalizowanych w Centralnym Obszarze Biznesu (COB) wahały się w przedziale 16-26 euro/ m2 /miesiąc, podczas gdy w lokalizacjach pozacentralnych oscylowały wokół 11-18 euro/ m2 /miesiąc.
- Zachęty oferowane najemcom przez właścicieli budynków (okresy bezczynszowe oraz partycypacja w kosztach wykończenia powierzchni) są standardem na rynku biurowym i powodują, że efektywne stawki czynszów są niższe o około 15-30 proc. od stawek wywoławczych - czytamy w raporcie.
Na koniec II kw. 2014 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie została oszacowana na 4,3 mln m2 . Ponad 3,6 mln m2 z wolumenu nowoczesnej podaży w stolicy przeznaczone jest na wynajem, z czego 1,13 mln m2 zlokalizowane jest w COB.
Wartość transakcji zawartych w Warszawie w II kwartale 2014 roku osiągnęła łącznie około 110 mln euro. W porównaniu z poprzednim kwartałem 2014 roku odnotowano spadek skumulowanej wartości umów, przy wzroście liczby transakcji. Nieruchomości sprzedane w II kwartale 2014 roku w Warszawie stanowiły ponad 20 proc. łącznego wolumenu transakcji zawartych w Polsce.