Koalicja: odrzucić projekt SLD ws. odliczania VAT od kupna samochodów

Kluby PO i PSL wniosły w piątek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu SLD ws. odliczania pełnego VAT m.in. przy nabyciu samochodów osobowych. Zdaniem koalicji rządzącej propozycja SLD doprowadziłaby do strat budżetowych sięgających nawet 7 mld zł.

W uzasadnieniu projektu SLD powołał się na przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego badania, które mają pokazywać, że wprowadzenie takiej ustawy spowoduje w perspektywie 3 lat wzrost rynku sprzedaży samochodów na poziomie nie mniejszym niż 20 proc. "Oznacza to, że potencjalny ubytek wpływów zostanie skompensowany przez wzrost obrotów na rynku bezpośrednio związanym ze sprzedażą oraz wielokrotnie silniejszy na rynku usług powiązanych" - czytamy w uzasadnieniu.

W piątkowej debacie projekt Sojuszu poparł PiS, Twój Ruch i Solidarna Polska. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz TR wnieśli o dalsze prace nad nim w komisjach sejmowych.

Jednak Marcin Kierwiński (PO) ocenił, że propozycja SLD nie zawiera skutków jakie poniósłby budżet, po uchwaleniu takiej ustawy. Dodał, że w uzasadnieniu nie przedstawiono rezultatów badań, na które powoływali się autorzy projektu. "Skutkiem wprowadzenia tych regulacji budżet państwa w 2014 roku poniósłby ponad 5 mld zł start. Stanowisko NBP do tej ustawy idzie jeszcze dalej i mówi o 7 mld zł" - wskazał.

W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel PSL Mieczysław Kasprzak. Obaj posłowie wnieśli o odrzucenie projektu SLD w pierwszym czytaniu. Izba zdecyduje o tym podczas wtorkowego bloku głosowań.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń przekonywał, że przepisy dot. odliczania VAT obowiązujące od kwietnia są wystarczające i "są rozwiązaniem korzystnym dla polskich przedsiębiorców". "To rozwiązanie upraszcza rozliczenie VAT dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie wykorzystują samochody osobowe do celów prywatnych" - podkreślił.

Poseł wnioskodawca Ryszard Zbrzyzny (SLD) wyjaśniał, że projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zmierza do wprowadzenia pełnego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Jak czytamy w projekcie, pełne odliczenie miałoby dotyczyć też podatku naliczonego w związku z importem oraz użytkowaniem takich pojazdów na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu oraz umów o podobnym charakterze. Projekt zezwala również na odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu tych pojazdów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy mogą odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (związanych z zakupem i eksploatacją auta) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy VAT od paliwa, bowiem w tym przypadku 50-proc. odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Pełne odliczenie VAT przysługuje tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Wymaga to złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)