Trwa ładowanie...
ycipk-2x0qoz

Kobiety kontra ZUS. Niemy protest w całej Polsce

Samozatrudnione kobiety mają dość, wyszły na ulice w niemym proteście walcząc z ZUS-em. Za akcję odpowiada "Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matki na działalności gospodarczej mają dość. Wyszły na ulice
Matki na działalności gospodarczej mają dość. Wyszły na ulice (Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS)
ycipk-2x0qoz

"Żądamy spokojnego macierzyństwa i należnego nam szacunku od władz RP" - apelują kobiety prowadzące działalność gospodarczą. W środę 8 stycznia zorganizowały niemy protest.

Czytaj też: Czują się nękane przez ZUS. Zapowiadają "burdę na całą Europę"

Przedsiębiorcze kobiety czują się nękane przez ZUS. Twierdzą, że ten prowadzi zmasowane kontrole i ciągle podejrzewa je o oszustwa i wyłudzenia zasiłków. Niemy protest odbył się w kilkunastu miastach, m.in. w Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Łodzi, Szczecinie. Polegał na wywieszeniu banerów przed siedzibami oddziałów ZUS.

ycipk-2x0qoz

8 marca, w dzień kobiet, odbędzie się ogólnopolski protest przed Kancelarią Premiera. "Jak to nie pomoże, zrobimy burdę na całą Europę, a jak będzie trzeba, to na cały świat" - zapowiadają matki.

Obejrzyj: Mały ZUS+. "W tej formie nie do przyjęcia"

ycipk-2x0qoz

ZUS żąda 200 tys. zł

Pani Karolina wychowuje dwójkę dzieci i prowadzi własną firmę. Zatrudnia pracowników, odprowadza składki. W swoim gabinecie fizjoterapeutycznym w Bielsku-Białej przyjmuje setki pacjentów.

- Działalność gospodarczą rozpoczęłam w 2015 roku. Zaszłam w ciążę kilka miesięcy później. W okienku w ZUS polecono mi, żebym podwyższyła sobie podstawę składek. Urodziłam dziecko, byłam na macierzyńskim, wróciłam do pracy. Później druga ciąża, znowu macierzyński - powiedziała w rozmowie z WP.

ZUS rozpoczął kontrolę jej działalności. – Twierdzą, że prowadzę fikcyjną firmę. I muszę zwrócić zasiłek macierzyński - 200 tys. zł brutto – podkreśla pani Karolina. To nie jest odosobniony przypadek, kobiety mają dość, dlatego zainicjowały protest przeciwko takim praktykom ZUS.

ycipk-2x0qoz

Adwokat Katarzyna Nabożna-Motała reprezentuje matki, których firmy są kontrolowane przez ZUS. Kobiety założyły Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej. Ich wspólnym problemem, jak mówią, jest ZUS i kwestionowanie przez niego istnienia ich firm, bądź możliwości opłacenia wyższych składek.

Czytaj także: Składki ZUS. Ostatni moment na złożenie wniosku

- Ustawodawca dopuszcza podwyższenie składek. Mówi o tym jasno uchwała w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, która nie straciła na swojej aktualności. ZUS zaś sugeruje wielu kobietom, że są oszustkami i wyłudzają pieniądze z budżetu państwa - powiedziała WP adwokat. - My nie sprzeciwiamy się kontrolom. Tylko to też musi mieć jakieś cywilizowane i prawne formy - podsumowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2x0qoz

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2x0qoz

ycipk-2x0qoz
ycipk-2x0qoz