Trwa ładowanie...
awans zawodowy
23-11-2011 14:04

Kobiety odporne na awans? Czy awans odporny na kobiety?

Rozpoczynając karierę zawodową snujemy plany, w jakim miejscu chcielibyśmy znaleźć się za klika lat.

Kobiety odporne na awans? Czy awans odporny na kobiety?
d2tpylb
d2tpylb

Wartości podane w liczbach bezwzględnych. Istniała możliwość zaznaczenia 2 odpowiedzi – dla menedżerów i menedżerek, więc odpowiedzi nie sumują się do N=520.

Wyniki badań potwierdzają niepokojący fakt, że kobiety nie mają takich samych szans na awans jak mężczyźni. Jest to smutne, tym bardziej, że w tych samych badaniach wykazaliśmy, iż kobiety-menedżerki nierzadko zostawiają swoich kolegów w tyle jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy na studiach podyplomowych i doktoranckich. – mówi Jacek Bochenek, Dyrektor Generalny Diners Club Polska. Badania „Czy menedżer ma płeć?” potwierdzają istnienie „szklanego sufitu”, który dostrzegają również mężczyźni. Dzisiaj miarą kompetencji jest zdecydowanie efektywność. Firmy płacą swoim pracownikom za efekt – nie za wysiłek. W czasach wiedzy i utrwalonych modeli skutecznego działania różnice w sposobie pracy i podejmowania decyzji, determinowane przez płeć dają większą różnorodność, niestandardowość, a tym samym zwiększają szansę na sukces – mówi Arkadiusz Świderski z Morgan Brown Group. Niniejsze badania ukazują, że kobiety więcej inwestują w przygotowanie zawodowe, mają lepsze wykształcenie. Mimo, że teoretycznie kobiety są lepiej
przygotowane do osiągania lepszych wyników to aktualnie biznes jest zdominowany przez mężczyzn. W zarządach, choć to powoli ulega zmianie, wciąż widzimy przewagę mężczyzn.


Anna Wilk
Socjolog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła specjalizację Komunikacja społeczna i badanie rynku. Uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii broniąc rozprawę doktorską pt. "Polska kadra menedżerska. Portret socjologiczny". Ekspert portalu dla menedżerów Talent Club.

d2tpylb

Jacek Bochenek
Dyrektor generalny Diners Club Polska - wydawcy najstarszych kart płatniczych na świecie. Z branżą kart płatniczych jest związany od 1991 roku. Firma Diners Club Polska jest organizatorem i głównym pomysłodawcą programu Talent Club, który jest odpowiedzią na potrzeby polskich menedżerów.

Arkadiusz Świderski

Partner firmy doradczej Morgan Brown Group, której głównym obszarem działań jest prowadzenie procesów rekrutacyjnych metodą direct search na stanowiska kierownicze i zarządcze w różnego typu organizacjach biznesowych.

d2tpylb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tpylb