Trwa ładowanie...
zwolnienia lekarskie
+1
02-06-2014 14:45

Kolejna grupa pracowników straciła przywileje

1 czerwca weszła w życie ustawa, zgodnie z którą chorobowe sędziów i prokuratorów ma wynosić 80, a nie 100 procent wynagrodzenia. Uchwalona w marcu ustawa zrównuje sytuację tych grup zawodowych z pozostałymi ubezpieczonymi w powszechnym systemie emerytalnym.

Kolejna grupa pracowników straciła przywilejeŹródło: © Africa Studio - Fotolia.com
d2nld8q
d2nld8q

Rząd, który przygotował te zmiany, przyznawał, że sędziowie i prokuratorzy - w ramach swych obowiązków - sprawują specyficzny rodzaj służby państwowej, dlatego też nie można mówić o tym, iż są zatrudnieni w klasycznym sensie tego słowa. Zaproponowano zatem, by kwestie świadczeń za zwolnienia chorobowe regulować w ustawach właściwych dla tych zawodów, ale tak samo, jak stanowi powszechna reguła z kodeksu pracy, odnosząca się do pracowników. Dlatego świadczenia będą wynosić 80 proc. wynagrodzenia, tak jak u innych zatrudnionych, co stanowi kodeks pracy.

Nowelizację ustaw o prokuraturze, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym Sejm uchwalił w marcu. Ustawa przewiduje wyjątki, kiedy sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia. Stanie się tak m.in., jeśli zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi sędziego lub prokuratora, atakiem na niego.

Podobnie jak w powszechnym systemie ubezpieczeń, 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy zwolnienie lekarskie związane jest z ciążą lub gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek.

Dla ochrony praw nabytych przyjęto zasadę, że sędziowie i prokuratorzy nieobecni z powodu choroby w dniu wejścia w życie ustawy zachowają 100 proc. wynagrodzenia chorobowego, jednak nie dłużej niż przez 30 dni od wejścia przepisów w życie.

Ustawa daje też sędziom i prokuratorom możliwość odwołania się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS.

d2nld8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nld8q