Kolejne postępowanie ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej w Gąskach
Wojewoda zachodniopomorski wszczął kolejne postępowanie w sprawie wydania decyzji zezwalającej spółce PGE EJ1 na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla, postępowanie toczy się w oparciu o uzupełniony wniosek, jaki PGE EJ1 składała w styczniu 2012 r.
Wydana w lutym ub.r. przez wojewodę na podstawie tamtego wniosku decyzja zezwalająca na przeprowadzenie badań została 15 lutego br. uchylona i skierowana do ponownego rozpoznania przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Decyzję wojewody do ministra zaskarżyli właściciele działek wybranych, jako potencjalne miejsce lokalizacji siłowni jądrowej. Wśród skarżących była m.in. Gmina Mielno.
Decyzja została uchylona - jak informował w lutym PAP sekretarz gminy Henryk Bieńkowski - m.in. ze względu na zbyt długi czas obowiązywania (PGE EJ1 wnioskowała o 2 lata, wojewoda wydał ją na 5 lat).
Decyzja wojewody nie uwzględniała też konieczności sporządzenia raportu dotyczącego ewentualnego wpływu badań na stan środowiska.
PGE EJ 1 mogła odwołać się od decyzji ministra do sądu administracyjnego, ale tego nie zrobiła. Termin wniesienia odwołania mijał w marcu.
Wiceprezes PGE EJ 1 Zdzisław Gawlik tłumaczył to wówczas tym, że "zgodnie z zapowiedziami, spółka planuje przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych w Choczewie i Żarnowcu (Pomorskie), natomiast Gąski będą rozpatrywane, jako potencjalna lokalizacja elektrowni jądrowej, w przypadku gdyby badania lokalizacyjne w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej".
Odpowiadająca za kontakt z mediami w PGE EJ1 Joanna Zając poinformowała we wtorek PAP, że stanowisko spółki w tej kwestii nie uległo zmianie.
We wszczętym w maju postępowaniu dotyczącym badań w Gąskach PGE EJ1 wniosła o 5-letni okres obowiązywania decyzji wojewody zachodniopomorskiego.
Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r.
12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.
PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.