ycipk-13qsif

Kolejny cios w dolara. Euro umacnia się po decyzji EBC

Styczniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło niespodzianek, ale i tak wywołało spore poruszenie na rynku walut. Dolar stracił na wartości blisko 3 grosze i bije kolejne, kilkuletnie rekordy słabości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mario Draghi jest szefem Europejskiego Banku Centralnego.
Mario Draghi jest szefem Europejskiego Banku Centralnego. (East News, Fot: AP/FOTOLINK)
ycipk-13qsif

Dla rynków finansowych czwartek był najważniejszym dniem tego tygodnia. Uwaga wszystkich inwestorów skupiła się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, który decydował o stopach procentowych i programie skupu obligacji, które przez ostatnie lata skutecznie wyprowadziły gospodarki krajów strefy euro na prostą.

Niespodzianek nie było, ale i tak w notowaniach dolara i euro widać wyraźne ruchy. Odbiór jest jednoznacznie pozytywny dla wspólnej waluty, a dolar po raz kolejny otrzymuje cios. W krókim czasie dolar potaniał z 3,34 do 3,31 zł i tym samym jest notowany na najniższym poziomie od ponad 3 lat. Amerykańska waluta względem euro osłabiła się o prawie 1 proc.

Money.pl
Podziel się
ycipk-13qsif

Jaki jest wynik posiedzenia? Europejski Bank Centralny (odpowiednik naszego NBP) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Główną stawkę pozostawiono na poziomie 0 proc. Oprocentowanie depozytów dalej jest ujemne i wynosi -0,4 proc., co ma zniechęcać do trzymania pieniędzy w banku. Z kolei kredyt lombardowy jest na 0,25 proc., co ma zachęcać do inwestowania i rozwoju gospodarczego w strefie euro.

W komunikacie wskazano wyraźnie, że bankierzy nie zamierzają dokonywać żadnych zmian przed dłuższy czas.

Ekonomista tłumaczy czym jest QE

ycipk-13qsif

Nie było też zaskoczenia w odniesieniu do planów banku w zakresie skupu obligacji. Zostały podtrzymane wcześniejsze deklaracje, że program będzie prowadzony do końca września 2018 roku. Przeznaczono na to po 30 mld euro miesięcznie.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na nowym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu skupu aktywów i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wbrew temu co sądziła część analityków, EBC nie zmienił przekazu jeśli chodzi o politykę pieniężną. Prezes Mario Draghi przyznał na konferencji prasowej, że na posiedzeniu nie dyskutowano możliwości ograniczenia skali skupu obligacji czy podwyżek stóp procentowych.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-13qsif

ycipk-13qsif
ycipk-13qsif