Kolejny kraj wprowadza ceny maksymalne na podstawowe produkty. Zgodziły się wszystkie sieci
Czarnogóra wprowadza ceny maksymalne na 25 podstawowych produktów - poinformowała telewizja N1. Ograniczenia wprowadzono na zasadzie dobrowolnej umowy ze sprzedawcami, a do programu zgłosiły się wszystkie działające w tym kraju sieci supermarketów.
Rozpoczęta we wtorek kampania "Stop inflacji" wprowadza ceny maksymalne m.in. na jajka, mięso z kurczaka, mleko, ziemniaki, czekoladę, kawy i produkty higieniczne. Minister rozwoju gospodarczego i turystyki Goran Dziurović poinformował, że "lista została skonstruowana tak, żeby objąć wszystkie produkty, których wzrost cen musi zostać ograniczony".
Nowe ceny będą obowiązywać do końca kwietnia. - Myślę, że to dobry początek, będziemy śledzić rozwój sytuacji - zapowiedział. I dodał, że ograniczenia wprowadzone zostały na zasadzie dobrowolnej umowy ze sprzedawcami, a do programu zgłosiły się wszystkie działające w Czarnogórze sieci supermarketów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"
Inflacja w Czarnogórze sięgnęła w lutym 2023 roku 15,1 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 23,8 proc. w porównaniu z lutym 2022 roku.
Słowacja też się zdecydowała
Czarnogóra jest kolejnym europejskim krajem, który w ostatnich dniach zdecydował się na wprowadzenie regulacji cen. W ubiegłym tygodniu osiem dużych sieci handlowych działających na Słowacji porozumiało się w sprawie wprowadzenia limitów cenowych na około 400 produktów spożywczych. Nowe ceny zostały wprowadzone w poniedziałek i będą obowiązywać przez trzy miesiące.
Artykuły spożywcze z ograniczonymi przez limity cenami, głównie towary słowackie, mają być oznaczone identycznym we wszystkich sklepach logiem. W każdej z sieci do ograniczenia cen mogą być wybrane różne produkty. Ceny żywności na Słowacji w lutym 2023 roku były o 28,6 proc. niż rok wcześniej. Najszybciej drożeje nabiał, oleje, tłuszcze i mięso. Jeśli weźmie się też pod uwagę wzrost cen innych produktów, usług i energii, inflacja na Słowacji przyspieszyła w lutym do 15,4 proc.
Rekordowa inflacja w Polsce
Dla porównania - inflacja w Polsce w lutym 2023 r. wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r. Ceny żywności wzrosły w porównaniu do lutego 2022 roku o 24 proc., a użytkowanie mieszkania i nośniki energii były droższe o 22,7 proc. niż rok wcześniej.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj