Trwa ładowanie...
d2zc5a6

Kolorowe opakowania utrudnią pomylenie leków. Nadchodzi ważna zmiana dla pacjentów

Bardzo podobne nazwy, a do tego niemal identyczne opakowania różnych leków prowadzą do wielu pomyłek. Czasami skutki są fatalne. To ma się jednak zmienić - każdy rodzaj leku ma mieć opakowanie w kolorze, który określi jego zastosowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bardzo rożne leki mają często niemal identyczne opakowania.
Bardzo rożne leki mają często niemal identyczne opakowania. (East News)
d2zc5a6

Mało istotne leki w białych opakowaniach, stosowane w chorobach przewlekłych w niebieskich, a groźne dla zdrowia w czerwonych - tak według "Dziennika Gazety Prawnej" mogą wkrótce wyglądać półki w aptekach.

Farmaceuci domagają się od Ministerstwa Zdrowia wprowadzenia zmian w sposobie oznaczania leków, ponieważ - jak wskazują - zbyt często dochodzi do pomyłek z powodu zbyt podobnych nazw i opakowań.

Tak stało się w przypadku noworodka, któremu zamiast łagodnego leku na przeziębienie podano silny lek na jaskrę dla dorosłego.

d2zc5a6

*Wideo: ile kosztują leki po przeszczepie? *

Jak ostrzegają farmaceuci, producenci leków najczęściej starają się ujednolicać opakowania medykamentów, by kojarzyły się z marką producenta. To jednak prowadzi do częstych pomyłek.

Ministerstwo Zdrowia jest takim zmianom przychylne, ale na razie nie wie, jak je wprowadzić. Jednym z pomysłów jest zmiana rozporządzenia w sprawie opakowań leków.

Jednak eksperci zwracają uwagę, że lepsze byłoby dobrowolne porozumienie pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami branży, ponieważ narzucanie zmian przez rozporządzenie może okazać się ryzykowne z punktu widzenia prawa unijnego.

d2zc5a6

Podziel się opinią

Share
d2zc5a6
d2zc5a6