Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
19-02-2015 07:40

Komentarz PLN: Mocniejszy PLN w ślad za czynnikami zewnętrznymi, dane nie zaszkodziły

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację złotego po wczorajszej próbie umocnienia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1825 PLN za euro, 3,6629 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8902 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,331% w przypadku obligacji 10-letnich.

Komentarz PLN: Mocniejszy PLN w ślad za czynnikami zewnętrznymi, dane nie zaszkodziły
d46cotg
d46cotg

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację złotego po wczorajszej próbie umocnienia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1825 PLN za euro, 3,6629 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8902 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,331 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło próby umocnienia PLN wobec CHF oraz USD. W pierwszym przypadku była to pochodna słowa prezesa SNB, T. Jordana, który stwierdził, iż CHF jest wyraźnie przewartościowany, a sam Bank gotowy jest do przeprowadzania interwencji walutowych. W konsekwencji obserwowaliśmy podbicie kwotowań EUR/CHF, oraz proporcjonalne spadki na CHF/PLN, które pozwoliły zejść poniżej 3,9 PLN na parze. W przypadku USD/PLN do spadków doszło dopiero po publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które okazały się być bardziej gołębie niż oczekiwano. W kraju natomiast otrzymaliśmy stosunkowo słabe dane z gospodarki realnej. Produkcja przemysłowa za styczeń wyniosła jedyne 1,7 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna za analogiczny okres wynosi 0,1 proc. r/r. Należy jednak wspomnieć, iż choć dane okazały się być zbliżone do oczekiwań to część ekonomistów prognozowała dużo mocniejsze spadki wskaźników. W ujęciu polityki monetarnej wczorajsze odczyty nie zmieniają za bardzo
rynkowych oczekiwań zakładających obniżki stóp w marcu o 25-50pb. W szerszym ujęciu rynkowe nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów pozostają dość dobre, gdyż oczekuje się, że Grecja zwróci się o przedłużenie pomocy finansowej o 6-mięsiecy.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Uwagę rynków przykuwać będą w dalszym ciągu negocjacje z Grecją oraz dane fundamentalne z USA, gdzie poznamy m.in. wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks CB czy indeks Philly FED.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze spadki na parach x/PLN stanowią optymistyczny sygnał na kolejne sesje. CHF/PLN kontynuuje trend spadkowy, a USD/PLN zbliża się do lokalnych wsparć na 3,6525 PLN. W przypadku EUR/PLN również obserwujemy umocnienie PLN, jednak potencjalna skala wzrostu pozostaje ograniczona (4,15-4,16 PLN).

d46cotg

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d46cotg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46cotg