Komentarz PLN: Podwyższona zmienność na PLN, kolejne rekordy na długu
Poranny, czwartkowy handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po wczorajszej podwyższonej zmienności. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2200 PLN za euro, 3,2913 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4950 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,62% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło „podbicie” zmienności z uwagi na wydarzenia na szerokim rynku. Pary EUR/PLN oraz CHF/PLN kontynuowały trendy wzrostowe podczas, gdy na USD/PLN obserwowaliśmy silny ruch korekcyjny (aż do 3,2630 PLN). Powodem takiego zachowania rynku były dość zaskakujące, słabsze dane dot. sprzedaży detalicznej w USA, który spowodowały wyraźne spadki na wycenie USD na rynku.
Ponadto w kraju otrzymaliśmy kolejny odczyt deflacyjny, tym razem, za wrzesień. Deflacja okazała się mniejsza od oczekiwań (-0,3% r/r wobec oczek. -0,4% r/r), jednak ciężko mówić tutaj o większej reakcji rynku, gdyż w poprzednim tyg. RPP obniżyła już stopy reagując na słabsze wskazania z gospodarki. Sama struktura odczytu była już jednak pewnym zaskoczeniem, gdyż zaobserwowaliśmy odbicie inflacji m.in. w kategorii w cenach żywności. Warto ponadto wspomnieć o kolejnych rekordach na rynku polskiego długu (2,538%), który wspierany jest przez oczekiwania co do listopadowej obniżki oraz dalszy spadek rentowności na rynkach bazowych.
W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy dane GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzenia za wrzesień. Rynek spodziewa się analogicznie dynamik na poziomie 0,8% r/r oraz 3,55% r/r. Ponadto opublikowana zostanie inflacja bazowa za wrzesień, gdzie rynek spodziewa się lekkiego podbicia wskaźnika do 0,6% r/r z 0,5% r/r uprzednio. Warto ponadto śledzić m.in. dzisiejsze wskazania ze Strefy Euro, gdzie poznamy dane dot. HICP, które rozpatrywane będą w świetle ostatnich działań ze strony EBC.
Z rynkowego punktu widzenia na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN dotarliśmy do istotniejszych poziomów oporów (odpowiednio 4,22 PLN za euro oraz 3,4925 PLN wobec franka), które powinny wyhamować trend deprecjacyjny na PLN. Kolejne istotne zakresy znajdują się dopiero w okolicach 4,2330 PLN oraz 3,51 PLN. W przypadku USD/PLN kurs oscyluje w okolicach 3,30 USD/PLN z 4-5 gr. odchyleniami od tego zakresu.
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |