Komentarz popołudniowy
W pierwszej części dzisiejszego dnia poznaliśmy odczyt marcowego indeksu zaufania niemieckich inwestorów publikowany przez instytut ZEW oraz lutowy raport dotyczący europejskiej inflacji cen konsumenckich.
16.03.2010 17:32
Indeks ZEW odnotował w marcu szósty z rzędu miesięczny spadek z poziomu 45,1 pkt do 44,5 pkt. Spowodowane to było w głównej mierze rozczarowującą stagnacją gospodarki niemieckiej w IV kwartale 2009 roku, obawami o wpływ kłopotów Grecji na największą gospodarkę Strefy euro, oraz negatywnym wpływem mroźnej zimy na aktywność gospodarczą i popyt wewnętrzny. Indeks ten przedstawia nastawienie i oczekiwania inwestorów dotyczące perspektyw gospodarczych na kolejne sześć miesięcy. Mimo wszystko dzisiejszy odczyt był lepszy od oczekiwań na poziomie 43,5 pkt, co sprzyjało umocnieniu się wspólnej waluty. Euro popołudniu ponownie zaczęło się umacniać wobec dolara pomimo rekordowo niskiego odczytu bazowej inflacji cen konsumenckich w lutym 2010 roku. Poziom 0,9% r/r jest najniższy w historii pomiarów tej figury, czyli od 1997 roku. Również wskaźnik nie bazowy CPI był niski i wyniósł, zgodnie z oczekiwaniami, jedynie 0,9% r/r. Tak niska presja inflacyjna pozwoli europejskim władzom monetarnym na utrzymanie rekordowo
niskich kosztów pieniądza w średnim okresie, co może powstrzymywać aprecjację euro wobec dolara.
Popołudniu uwaga inwestorów skupiła się między innymi na pierwszym z serii wskaźników inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych, czyli na dynamice cen importowych, w lutym. Figura ta nieoczekiwanie była aż o 0,3% niższa w drugim miesiącu bieżącego roku co potwierdza utrzymywanie się niskiej presji inflacyjnej. Zgodnie z oczekiwaniami rozczarował również lutowy raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Ze względu na mroźną zimę w luty rozpoczęto jedynie 575 tys. nowych inwestycji budowlanych i wydano 612 tys. pozwoleń na budowę. Fakt braku kontynuacji ożywienia na tym rynku może wpłynąć na dzisiejszą wieczorną decyzję amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych o przesunięciu w czasie decyzji o pierwszej podwyżce kosztów pieniądza za Oceanem.
Popołudniu wspólną walutę wesprzeć mogła również informacja, że agencja S&P nie obniżyła ponownie ratingu kredytowego Grecji, jednak jego perspektywa nadal jest negatywna.
EURUSD
Para EUR/USD po wczorajszym nocnym teście poziomów okolic ceny 1,3630 USD za jedno euro, dzisiaj skierowała swój ruch na północ w kierunku zeszłotygodniowych maksimów w okolicach poziomu 1,3800. Powrót tej pary powyżej poziomu 1,37 zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza wzrostowego na tej parze walutowej.
Rynek polski
Dzisiaj polscy inwestorzy poznali lutowy raport z polskiego rynku pracy, gdzie zatrudnienie ponownie spadło tym razem o 1,1% r/r natomiast wynagrodzenie wzrosło o 2,9% r/r. Oba odczyty nie napawają znacznym optymizmem, gdyż wzrost cen konsumenckich jest nadal wyższe lub równe wzrostowi wynagrodzeń a bezrobocie utrzymuje tendencję wzrostową. Mimo wszystko nie przeszkodziło to polskiej walucie umocnić się w dniu dzisiejszym, co tłumaczyć można między innymi utrzymanie się pozytywnych nastrojów na rynkach kapitałowych oraz oczekiwaniem inwestorów na pozytywny wydźwięk zaplanowanej na jutro emisji dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych.
Tomasz Szecówka